Sobotka ismét Zeman Ukrajnával kapcsolatos kijelentését bírálta

Prága |

<p>Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök csütörtökön ismételten bírálta Milos Zeman államfő egy korábbi nyilatkozatát, miszerint Ukrajnának Finnország példáját követve semlegesnek kellene maradnia, és nem lenne szabad belépnie a NATO-ba.</p><div>&nbsp;</div>

"Ami Ukrajnát illeti, változatlanul azt az álláspontot képviselem, hogy (távlatilag is) semlegessé kellene válnia, úgymond finnlandizálódnia kellene" - mondta Zeman november közepén. Sobotka a cseh parlamentben csütörtökön egy képviselői kérdésre adott válaszában viszont kijelentette: "meggyőződése, hogy a finnlandizáció nem megfelelő út Ukrajna számára. Az ottani belső helyzet már túllépett azon a szakaszon, amely finnlandizációval végződhetne".

A miniszterelnök szerint a finnlandizáció elsősorban a hidegháborús korszak terméke volt, s ahhoz nem lenne jó visszatérni. Ugyanakkor - fejtette ki Sobotka - a finnalandizáció koncepciója összefügg Európa érdekszférákra való felosztásával, amelyről a nagyhatalmak döntöttek, és az egyes államoknak nem volt lehetőségük az önálló döntésre.

"Ukrajnának azonban joga van önállóan dönteni jövőjéről" - szögezte le a kormányfő. Sobotka hangsúlyozta: külpolitikai téren a kormány és az államfő álláspontjai között nincsenek ellentétek. Az apróbb véleménykülönbségeket, eltéréseket természetesnek tartja, s szerinte más országokban is ez gyakran van így.

"A kormány nem arra való, hogy az államfő cenzora legyen. Az államfőnek megvan a maga mandátuma és felelőssége" - mutatott rá a kormányfő. Hangsúlyozta: kulcsfontosságúnak tartja azonban azt, hogy a nemzetközi fórumokon Csehország következetesen egy hangon beszéljen.

A kormányfő szerdán este találkozott Zemannal, és megállapodott vele abban, hogy évente három alkalommal találkoznak majd a parlament két házának elnökével, illetve a külügy- és a védelmi miniszterrel, hogy megbeszéljék az időszerű kül- és biztonságpolitikai kérdéseket, és egyeztessék nézeteiket.

Erre a találkozóra azután került sor, hogy az államfőt számos bírálat érte külpolitikai nyilatkozataiért. Zemannak az ellenzék és a média felrótta, hogy nyilatkozataiban túlságosan is Oroszország- és Kína-barát, illetve külföldi tárgyalásai során nem helyez elegendő hangsúlyt az emberi jogok betartásának szükségességére.

A finnlandizáció fogalmával írják le röviden a Szovjetunió és Finnország második világháború utáni évtizedekben kialakított viszonyát, amikor Helsinki - függetlenségének biztosítása érdekében - jó kapcsolatokat épített ki korábbi háborús ellenfelével, és semleges külpolitikát folytatott, amelynek során figyelembe vette Moszkva érdekeit is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?