Jeruzsálem. A jövő héten sor kerülhet Ariel Saron izraeli és Ahmed Korei palesztin miniszterelnök találkozójára. Ezt Szilvan Salom külügyminiszter jelentette be tegnap. Az izraeli diplomácia vezetője Washingtonba érkezésekor azt mondta: a találkozót a párbeszéd felújításának jeleként lehet értékelni.
Saron–Korei találkozó a jövő héten
Mohamed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója felszólította Izraelt, hogy mondjon le atomfegyvereiről egy általános közel-keleti békemegállapodás keretében. El-Baradei az izraeli Háárecnek kifejtette: Izraelnek a Dél-afrikai Köztársaság példáját kell követnie, amely a világon egyedüli államként atomfegyverprogramjának felfüggesztéséről és fegyverarzenáljának a NAÜ felügyelete alatti megsemmisítéséről döntött. Izrael nem írta alá az atomsorompó-egyezményt, soha nem erősítette meg, de nem is cáfolta, hogy rendelkezik nukleáris fegyverekkel. Számos tekintélyes szaklap és nemzetközi szervezet szerint a zsidó állam legalább 200 nukleáris robbanófejet halmozott fel. A NAÜ is azt feltételezi, hogy léteznek ezek a fegyverek. „Megpróbáltam tető alá hozni egy megállapodást, amely alapján atomfegyvermentes övezetté válna a Közel-Kelet. Sajnálatos módon nem jártam sikerrel, mert Izrael álláspontja szerint erről a kérdésről kizárólag egy átfogó békemegállapodás keretében lehet tárgyalni, és csak akkor, ha Izrael államot elismerik a térség részének” – mondta a főigazgató.
Palesztin fegyveresek egy ciszjordániai vitatott szent hely közelében, Náblusznál pénteken rálőttek izraeliek egy csoportjára, amelynek tagjai közül heten megsebesültek. Az incidens a bibliai József sírjánál zajlott le. A palesztinok akkor nyitottak tüzet, amikor az ortodox zsidók autóval megpróbálták megközelíteni a szent helyet. A sérültek közül kettőt helikopterrel kellett kórházba szállítani, egyikük állapota életveszélyes. Az izraeli hadsereg az erőszak 2000. októberi kiújulása óta tiltja a zsidóknak, hogy megközelítsék a sírt, amelyben a palesztinok szerint nem József, hanem egy sejk nyugszik. A közeli zsidó faluban élő ortodoxok azonban gyakorta átszöknek oda, hogy imádkozzanak. (MTI, MNO)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.