Tel Aviv/Jeruzsálem/Washington. Fokozott riadókészültségbe helyezték tegnap az izraeli rendőrséget Tel-Avivban és térségében a szerda esti kettős öngyilkos merénylet miatt. A fontosabb utakon torlaszokat emeltek, ahol biztonsági ellenőrzéseket tartanak.
Riadókészültségben az izraeli rendőrség
Tel Aviv: a sérültek arcáról minden leolvashatóReuters-felvételA rendőrség olyan figyelmeztetéseket kapott, hogy újabb öngyilkos merényletekre lehet számítani – jelentette az izraeli rádió. Szerdán este két palesztin merénylő robbantotta fel magát Tel-Aviv déli részén, három – a korábbi jelentések kétszer ennyi halálos áldozatról szóltak – embert rántva magával a halálba. Mint az izraeli rendőrség közölte, mintegy negyven ember szenvedett sérüléseket, egy részük súlyosakat. Ez volt az első öngyilkos merénylet Izraelben a ciszjordániai palesztin városok júniusi ismételt megszállása óta. A palesztin radikális Iszlám Dzsihád tudatta, hogy tagjai követték el a kettős merényletet. A két palesztin egy dohányárut és italt árusító kioszknál, egymástól 15 méternyi távolságban robbantotta fel magát az embertömegben, a volt központi buszpályaudvar közelében. A robbanások alaposan megrongálták a környező épületeket. A merénylet egyik áldozata román állampolgár. Ariel Saron kormányfő szóvivője gyors megtorlást helyezett kilátásba. A palesztin hatóság által bátorított terrorszervezetek összehangolt akciójának minősítette a merényletet, és úgy vélte, hogy az a kvartett (az USA, Oroszország, az EU és az ENSZ) békesegítő erőfeszítéseinek megtorpedózására irányult.
A palesztin kabinet főtitkára erélyesen elítélte a merényletet. Ezek a támadások elsősorban magának a palesztin népnek ártanak – mondta Ahmed Abdel Rahman, aki ezzel szemben „jogosnak” találta a kedden Észak-Ciszjordániában nyolc izraeli életét kioltó merényletet, mert azt megszállt palesztin területen hajtották végre.
A merényletet az amerikai elnök is élesen elítélte: George Bush szerint a terrorcselekmények csapást mérnek a palesztin állam létrehozását célzó nemzetközi erőfeszítésekre is. Megismételte azt a gondolatát, hogy „a palesztinok sokaságának reményei nem válhatnak túszává a kevesek reményeinek”. Ari Fleischer fehér házi szóvivő szerint Bush elégedetten fogadta az izraeli–palesztin konfliktussal foglalkozó New York-i „kvartettülés” eredményeit. Igaz, az USA magára maradt azzal a véleményével, hogy Jasszer Arafatnak távoznia kell a Palesztin Hatóság éléről, valamint azzal sem értettek egyet a többiek, hogy amíg Izrael számára nem szavatolják a további palesztin terrortámadásoktól mentes biztonságot, addig nincs miről tárgyalni. Fleischer szavaiból kiderült: haladás mutatkozott a biztonsági problémák megközelítését, valamint a palesztin intézmények megreformálását illetően. Az EU azt szorgalmazta, hogy az amerikai titkosszolgálat segítse megfelelő eljárásmódokra kiképezni a palesztin biztonsági szerveket, az Izrael elleni további terrortámadások megakadályozása érdekében.
Közben a ciszjordániai Rámalláh melletti al-Amari menekülttáborban erős robbanás történt, amely két palesztin, köztük egy kisfiú halálát okozta, hét személyt pedig megsebesített. Az izraeli hadsereg közölte, hogy semmit nem tud az incidensről. Egy katonai forrás szerint „üzemi baleset” történhetett: az izraeli zsargonban ez alatt a készülő bombák véletlen felrobbanását értik. (m, t)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.