Republikánus többség a kongresszusban

Washington. Rendkívül érzékenyen érinti a demokratákat, hogy még Tom Daschle is veszített. A kongresszus felsőháza (a szenátus) demokrata párti kisebbségi csoportjának újraválasztásért küzdő vezetője Dél-Dakotában a republikánus párti John Thune-nal szemben maradt alul.

Ehhez nem kell kommentárReuters-felvételEzzel fél évszázad óta Tom Daschle lett az első olyan szenátusi vezető, akit kiszavaztak hivatalából – jelentette a CBS, az ABC és a CNN is. Daschle dél-dakotai veresége annál is fájóbb veszteség a demokraták számára, mivel 1978 óta ebben a szövetségi államban mindig megválasztották képviselőnek vagy szenátornak. Dél-Dakota ezúttal azonban a republikánusok felé fordult, és a magas részvétel is Thune-nak kedvezett, aki a legutóbbi szenátusi választásokon, 2002-ben alulmaradt demokrata párti ellenfelével szemben.

Az elnökválasztással egyidejűleg alsóházi (képviselőházi) és szenátusi választásokat is tartottak az Egyesült Államokban: teljesen megújítják a 435 tagú képviselőházat, és újjáválasztják a 100 tagú szenátus harmadát, kedden 34 mandátum sorsa dőlt el.

A szokásosnál magasabb részvételi arány mellett bizonyos műszaki hibáknak is tulajdonítható, hogy a szavazatszámlálás több helyütt nem haladt a várakozásnak megfelelően. Az előzetes eredmények szerint a republikánusok továbbra is ellenőrizni fogják a kongresszus mindkét házát. A szenátusban 53 mandátumot biztosítottak maguknak, kettővel többet, mint eddig. Itt a demokratáknak az eddigi eredmények szerint 44 mandátumuk lesz, 4-gyel kevesebb, mint korábban, lesz 1 független szenátor, két mandátum sorsa pedig még nem dőlt el.

A képviselőház megoszlása a szavazatok több mint 90 százalékának megszámlálása után: 228 republikánus képviselő (eggyel több mandátum), 198 demokrata honatya (7-tel kevesebb), 1 független képviselő s egyelőre 8 eldöntetlen mandátum.

Az elnök- és kongresszusi választások mellett az USA 34 államában összesen 162 népszavazást is rendeztek kedden a helyi polgárokat érintő legkülönfélébb kérdésekről. Tizenegy államában tartottak referendumot arról, hogy a helyi alkotmányban rögzítsék-e az egyneműek házasságának tilalmát. A választók mind a 11-ben jóváhagyták a kezdeményezést, sok helyen igen nagy többséggel. Az egyneműek házasságát tiltó alkotmánykiegészítést Louisiana és Missouri állam már az év elején elfogadta, később Alaszka, Hawaii, Nevada és Nebraska is csatlakozott hozzájuk, alkotmányukban a házasságot férfi és nő kapcsolataként határozva meg. ĺgy összesen már 17 állam zárja ki a melegházasságot.

Kalifornia lakosainak többsége az őssejtkutatás közpénzekből való finanszírozására voksolt a népszavazáson. A döntés nyomán tíz éven keresztül évi 295 millió dollárt fordítanak majd erre a célra közpénzekből. Bush elnök erkölcsi megfontolásokra hivatkozva megtiltotta 2001 augusztusában, hogy közpénzekből támogassanak olyan kutatásokat, amelyek során őssejtek kinyerése céljából klónozott embriókat semmisítenek meg. Szakemberek ígéretesnek tartják az ilyen eljárást számos, ma még nagyrészt gyógyíthatatlan betegség, köztük az Alzheimer-kór, a Parkinson-kór, az AIDS és a rák gyógyításában.

A hazárdjátékokról 13 államban tartottak referendumot, ezek különböző eredménnyel végződtek. Meglepetésre a drogkérdésben legliberálisabb államnak számító Alaszkában nem szavazták meg, hogy ezentúl árusítani lehessen a cannabist, amitől az állam adóbevételre is számíthatott volna. (MTI, TASR, i)

Óvatos erősödés a tőzsdéken

London. Óvatos árfolyam-emelkedéssel vették tudomásul tegnap déltájt a vezető nyugat-európai tőzsdék, hogy a jelek szerint Bush lesz ismét az USA elnöke. A londoni, párizsi, frankfurti vezető tőzsdeindexek 0,4 százalék körüli nyereségben álltak ekkor. A gyógyszeripari részvények londoni árfolyam-erősödését is Bush nyerési esélyével hozták összefüggésbe az elemzők, az amerikai elnök az ágazat fejlődését támogatja, igaz, több részvényre a befektetési bankok adtak jobb minősítést szerdán. A távközlési és médiarészvények erősödése mögött is részben a Bushnak tulajdonított vonal, a piaci dereguláció folytatásának kilátása áll. A pénzügyi részvények drágulását pedig azzal magyarázzák, hogy Bush az alacsony adók híve, ezek inkább generálnak forgalmat a pénzintézeteknél. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?