<p>Egy Magyarországon egyesületként bejegyzett lovagrend "diplomata-útlevelei" és rendszámai ügyében nyomoz a rendőrség közokirat-hamisítás, illetve egyedi azonosítójel meghamisítása miatt - tájékoztatta a Nemzeti Nyomozó Iroda Gazdaságvédelmi Főosztályának munkatársa az MTI-t.</p>
Rendszámbalhé
Trapp Zoltán, az ügy előadójának közlése szerint egy, még februárban nyilvánosságra hozott nyomozás: egy 10 milliárdos, bérleti szerződéseken alapuló csalássorozat mellékszálaként derült fény a lovagrendi útlevelek és rendszámok ügyére.
Az egyik házkutatás során találtak rá egy autón a zöld színű rendszámtáblára, amelynek tulajdonosa felmutatta a Szent Ouen és a Csillag Lovagrend (DE SAINT OUEN ET DE L,ETOILE) által kiállított "diplomata-útlevelét" is. A nyomozók arra hívták fel a figyelmet, hogy a világon jelenleg három lovagrend van, amely diplomáciai mentességet élvez, de a Szent Ouen és Csillag Lovagrend nem tartozik ezek közé. Az okmányt a lovagrend vezetőjének - egy Magyarországon élő francia állampolgárnak - az elmondása szerint valójában nem útlevélnek, csak tagsági igazolványnak szánták.
Ennek azonban ellentmond, hogy pontosan úgy néz ki, mint egy hivatalos oklevél, s francia és angol nyelven rá is van írva, hogy diplomata-útlevél - tette hozzá Trapp Zoltán. A nyomozók szerint az okmányokat egy euróért egy magyar kft. készítette el, és mintegy 400 darabot gyártottak belőle. Ezek közül csaknem százat osztottak ki a tagoknak, köztük nem csak magyar állampolgároknak. Trapp Zoltán ennek kapcsán felvetette, hogy érdemes volna elgondolkodni az okmánygyártási szabályok szigorításán. A rendszámtáblákat illetően Trapp Zoltán nem tudott pontos számokkal szolgálni, de állítása szerint egy különleges rendszámtáblák fotóit gyűjtő internetes fórumon több példányt is találtak belőlük. A nyomozó közlése szerint tudnak olyan zöld rendszámról, amely mintegy 200 ezer forintos parkolási bírságot halmozott fel.
Trapp Zoltán annak veszélyére hívta fel a figyelmet, hogy ezek a rendszámok nagyon nehezen köthetők személyekhez, jelenleg csak 5-6 darabhoz tudnak autótulajdonost kötni. A lovagrendi, "CD" betűkkel kezdődő rendszámok egyébként hasonlítanak azokra a rendszámokra, amelyeket Magyarországon is használnak egyes nagykövetségeken. A jelenlegi szabályok alapján ha egy követségi alkalmazott külföldre kívánja vinni az adott gépkocsit honosíttatni, akkor erre az időszakra fehér alapon, piros "CD"-betűkkel kezdődő rendszámmal látják el a járművet - mondta a nyomozó.
A lovagrend ügyében a Külügyminisztériummal és a francia nagykövetséggel is együttműködnek a gazdaságvédelmi nyomozók. Trapp Zoltán közlése szerint a magyarországi egyesületi formához hasonlóan Franciaországban is regisztrálták a "lovagrendet". A szervezet egyébként többek között egy felsőoktatási intézménnyel, illetve Sárbogárd önkormányzatával is kulturális együttműködési megállapodást kötött. Utóbbi hozzájárult ahhoz is, hogy területén hatósági jelzésként fogadják el a lovagrendi rendszámot.
Ezt azonban az illetékes közigazgatási hivatal megsemmisítette, mivel ilyen döntésre a helyhatóság nem volt jogosult - mondta Trapp Zoltán. A nyomozó arra hívta fel a figyelmet, hogy aki lovagrendi útlevelet nyújt át azonosításra, közokirat-hamisítást; aki pedig lovagrendi rendszámot szerel az autójára, egyedi azonosítójel meghamisításának a bűntettét követi el.
Trapp Zoltán szólt arról is, hogy az alapügyben, a 10 milliárdos bérleti szerződéseken alapuló csalássorozatban a gyanúsítottak száma ötről 12-re nőtt, de ez várhatóan még nőni fog. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.