<p>A rendkívüli állapot miatt nyugalom honolt az ecuadori főváros utcáin péntek délelőtt, miután a hadsereg az éjjel kiszabadította a zendülő rendőrök által körülzárt quitói kórházból Rafael Correa államfőt.</p>
Rendkívüli állapot Ecuadorban
A rend fenntartását a katonaság vette át, a nyugalmat járőrök biztosítják. Megnyílt a forgalom számára a főváros, Quito, valamint Guayaquil és Manta légikikötője is. A sajtó arról számolt be, hogy előző nap, amikor a rendőrök egy része fellázadt, és nem törődött a szolgálattal, több bankrablás volt, és szupermarketeket is fosztogattak.
Correát erőszakkal szabadította ki a katonaság, s közben két rendőr és egy katona életét vesztette, több tucatnyian megsebesültek. A katonák áttörték a rendőrkordont, behatoltak a kórházba, ahonnan a zendülő rendőrök több mint 12 órán át nem engedték ki az államfőt. Az elnök páncélozott gépkocsival, gázálarcban hagyta el a épületet.
Kiszabadulása után Correa az elnöki palota erkélyéről beszédet mondott az őt éljenző tömeg előtt. Arról beszélt, hogy a csütörtöki nap "a mély gyász napja volt" az ország számára. Hozzátette, hogy amikor értesült egy rendőr haláláról, zokogott fájdalmában.
Azt állította, hogy a zendülő rendőrök megpróbálták őt meggyilkolni, és életét a kormányhoz hű erőknek köszönheti. Külön háláját fejezte ki a belbiztonsági erők különleges alakulatának, amely megvédte a kórházat a zendülő rendőröktől. "Nélkülük ez a gyilkolásra kész vad horda bejutott volna a kórházba, és én most nem tudnám mindezt elmesélni, mert már a másvilágon lennék" - mondta. Beszámolója szerint a zendülők közül többen civil ruhát viseltek, arcukat pólóval takarták el.
Az államfő beszédében köszönetet mondott híveinek, akik a zendülés idején a kórházhoz vonultak, és "készek voltak meghalni a demokrácia védelmében" és érte. Köszönetet mondott azon országok vezetőinek is, akik támogatásukról biztosították. Correa arról beszélt, hogy a zendülés nem csupán rendőri tiltakozás volt, politikai ellenlábasai beszivárogtak a rendőrök közé, és államcsínyt akartak végrehajtani. Fogadkozott, hogy a csütörtöki események vétkesei elnyerik büntetésüket.
Utalt arra, hogy szerinte a megmozdulás egyik felelőse Lucio Gutierrez egykori államfő volt, akit 2005-ben buktattak meg. Gutierrez a CNN hírtelevízió spanyol nyelvű kiadásában visszautasította a feltételezést, és azt az államfő "hamis és vakmerő vádaskodásának" nevezte.
Az ecuadori rendőrök egyes jutalmak tervezett megvonása, és a kötelező előléptetések közötti időszak meghosszabbítása ellen lázadtak fel csütörtökön.
Utóbb Freddy Martinez rendőrfőkapitány magára vállalta a felelősséget, és benyújtotta lemondását, jóllehet ő maga éppen lebeszélni próbálta a rendőröket arról, hogy ilyenfajta tiltakozó akcióba kezdjenek. Sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a 40 ezres belügyi erőkből csak egy kisebbség lázadt fel, és ő is célzott arra, hogy "kívülről" bujtogatták a zendülőket.
Buenos Airesben pénteken rendkívüli értekezletet tartottak Argentína, Bolívia, Chile, Kolumbia, Peru, Uruguay és Venezuela vezetői, és elítélték az általuk puccskísérletnek minősített ecuadori lázadást. Határozatukban figyelmeztettek, hogy ha ismét veszélybe kerül az alkotmányos rend, azonnal lezárják a határokat Ecuador körül, felfüggesztik a kereskedelmi forgalmat, az energiaellátást és más, a határokon túlnyúló szolgáltatásokat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.