<p>Az MKP szombaton tagságot szerzett az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójában (FUEN), és máris kiveszi a részét kisebbségvédelmi európai polgári kezdeményezésből. A párt aláírásokat gyűjt azért, hogy közös uniós kisebbségvédelmi normák kidolgozására kötelezzék Brüsszelt.<br /> </p>
Rajtol az uniós kisebbségvédelem
Az észak-olaszországi Brixenben pénteken hivatalosan is útjára indították a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és partnerei által kidolgozott kisebbségvédelmi európai polgári kezdeményezést. A polgári kezdeményezés és az ehhez csatolt keretszabályozás tervezetét az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) kongresszusán mutatták be a dél-tiroli városban. Pénteken a szöveg jóváhagyása történt meg, és bejelentették, hogy a kezdeményezéssel Európai Bizottsághoz fordulnak, mondta lapunknak Berényi József. „A bizottság jóváhagyása után szeptemberben indulhat az aláírásgyűjtés” – mondta az MKP elnöke. Berényi szerint jó esély van arra, hogy a szöveget elfogadják, ugyanis uniós jogászokkal már egyeztették azt.
A FUEN célja, hogy egymillió aláírás összegyűjtésével közös uniós kisebbségvédelmi normák kidolgozására kötelezze Brüsszelt. Az RMDSZ negyedmillió aláírást garantál, Szlovákiának 9750-et kell. „Ezt mi gond nélkül összegyűjtjük, még többet is” – véli Berényi. A petíciót nemcsak kisebbségekhez tartozók írhatják alá, hanem bármilyen uniós ország polgárai. A vasúti kétnyelvűségről szóló törvény sikertelensége azt mutatja, hogy a kisebbségi témákat uniós fórumok elé kell vinni, véli Berényi. A nemzetiségek helyzete újratematizálódik, így a mi gondjaink sem csak magyar kérdésekként jelennek meg – magyarázta. „A hollandiai frízektől kezdve a svédországi finneken át a közép-európai magyar közösségekig mindenki részt vesz a kezdeményezésben” – tette hozzá.
Ha a kisebbségi lét értéknek számít, és ezt az állam is támogatja Dániában, Németországban vagy sok más európai országban, akkor annak kell számítania Franciaországban és Szlovákiában is – hangsúlyozta Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke. „Ha a belgiumi német ajkú közösségnek saját kormánya és széleskörű önrendelkezése van, akkor a görögországi törökök is jogosultak kisebbségi státusuk elismerésére, nyelvhasználati és oktatási jogokra, felekezeti szabadságra. Ha lehet autonómiája a németajkú közösségnek Dél-Tirolban, akkor lehet autonómiája a magyaroknak is Erdélyben és Székelyföldön” – szögezte le Kelemen. Az MKP az utóbbi években nem volt a FUEN tagja, de a szombati közgyűlésen ismét tagságot szerzett a párt.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósult meg, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó pályázati program keretén belül. Az Európai Parlament nem volt részese a projekt előkészítésének, és semmi esetre sem vállal felelősséget a projekt keretén belül megjelent információkért, nézetekért. Az érvényes jogszabályok értelmében a megjelent tartalomért csak a szerzők, az interjúalanyok, a kiadók vagy a program vezetői felelősek. Az Európai Parlament ugyanakkor nem vállal felelősséget a projekt megvalósításával kapcsolatos közvetlen vagy közvetett károkért.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.