Brüsszel/Oslo. A hétfői EU– orosz csúcstalákozó után Vlagyimir Putyin további fontos találkozókat bonyolított le, először Lord Robertson NATO-főtitkárral, tegnap délelőtt pedig Gerhard Schröder német kancellárral, V. Harald norvég királlyal és Kjell Magne Bondevik kormányfővel. A legfontosabb téma a Moszkva számára rendkívül érzékeny csecsen kérdés volt.
Putyin vulgárisan kikelt magából
Putyin tegnap ismét félresöpörte a csecsenföldi válság békés megoldását szorgalmazó nyugati tanácsokat, s orosz belügynek minősítette a problémát, amelyet „Oroszországnak és a csecsen népnek önállóan kell megoldania a csecsen nép és az egész Oroszországi Föderáció érdekeinek megfelelően”. Az orosz elnök néhány órás norvégiai munkalátogatása keretében, az ugyancsak Oslóba látogató Gerhard Schröder német kancellárral tárgyalt, majd a sajtót tájékoztatva azt hangoztatta, a csecsen probléma „annyira bonyolult, hogy aligha lenne képes bárki átfogó ajánlást adni a megoldására. Megjegyezte ugyanakkor, hogy számára egyáltalában nem közömbös az európai partnerek véleménye, s jelezte: köszönetet mondott német tárgyalópartnerének a moszkvai túszdráma idején adott támogatásért. Schröder ígéretet tett arra, hogy megvizsgálják annak a Németországban tartózkodó csecsen nőnek az ügyét, aki az egyik német tv-állomásnak adott nyilatkozatában nyilvánosan beismerte: három orosz katonát és egy rendőrt ölt meg Csecsenföldön.
Előzőleg, hétfőn este Brüsszleben Lord Robertson NATO-főtitkár arról biztosította az orosz elnököt, hogy újabb kelet-európai országok meghívása a szövetségbe nem fogja sérteni Oroszország nemzetbiztonsági érdekeit. A Robertsonnal való találkozót azért iktatták Putyin programjába, mert már korábban elhárította a NATO jövő heti prágai csúcsértekezletére szóló meghívást. Putyin nem akarta prágai jelenlétével is kifejezni Moszkva beletörődését a NATO újabb keleti bővítésébe. A csecsen helyzetről szólva a NATO főtitkára kijelentette, hogy Oroszországnak joga van területén megvédeni a rendet és törvényességet, és számíthat a NATO támogatására, ha terroristák fenyegetik. A fegyverrel harcoló csecseneket ő felkelőknek nevezte, de elismerte, hogy a jelek szerint már vannak köztük külföldi elemek. Megértését hangoztatta Oroszország nehéz helyzete iránt, de hozzátette, hogy a csecsen problémára nemcsak katonai, hanem politikai megoldást is kell találni.
Ezt megelőzően az EU–orosz csúcson is felszínre kerültek a nézeteltérések. Rasmussen dán kormányfő szerint a csecsen konfliktus ügyét nem lehet kizárólag a terrorizmus problémájával azonosítani, és csakis tárgyalások útján lehet rendezni. Putyin ezzel szemben szenvedélyes hangvételű fejtegetésbe bocsátkozott arról, hogy Oroszország igenis a terrorizmus ellen harcol Csecsenföldön.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.