Putyin–Abbász találkozó Moszkvában

Moszkva. Mahmúd Abbász, a palesztin hatóság új elnöke tegnap érkezett Moszkvába háromnapos látogatásra, de orosz elemzők kételkednek a Kreml lehetőségeiben arra, hogy visszanyerjen valamit a Szovjetunió 1991-es széthullása után megfogyatkozott közel-keleti befolyásából.

A cél az orosz–palesztin barátság erősítéseAP-felvételAbbász ma készül találkozni meghívójával, Vlagyimir Putyin elnökkel, valamint Szergej Lavrov külügyminiszterrel és II. Alekszij pátriárkával is.

Oroszország (amely az Egyesült Államok, az EU és az ENSZ mellett tagja a közel-keleti kvartettnek) bizakodott, hogy a január 9-én megválasztott Abbász képes demokratikus reformokat véghezvinni, és támogatást szerezni a nemzetközi közösségtől és Izraeltől egyaránt.

Putyin kifejezte készségét az Abbásszal való szoros együttműködésre a hagyományos orosz-palesztin barátság szilárdítása végett, noha Moszkva az elmúlt években inkább a nagyszámú orosz ajkút befogadó Izraelhez fűződő jó kapcsolatokkal törődött a terrorellenes harc jegyében. Az arab kártya befolyásszerző kihasználásának szándékára vallott, hogy Putyin ezen a héten fogadta Bassár el-Aszad szíriai elnököt, elengedve Szíria szovjet adósságának csaknem háromnegyedét, és előirányozva a haditechnikai együttműködés fejlesztését.

A palesztinoknak szükségük van Oroszországra, hogy ne kizárólag a nyugatiaktól függjenek – jelezték moszkvai megfigyelők azzal kapcsolatban, hogy Abbász első külföldi útja keretében keresi fel Moszkvát: előbb, mint Washingtont és Európát. Mindamellett orosz elemzők is kétségbe vonták Moszkva képességét komoly szerep betöltésére a térségben.

Amerika cseppet sem érdekelt abban, hogy Oroszország megerősödjön a Közel-Keleten – mondta Konsztantyin Szimonov politológus, hozzátéve: a térség kulcsfontosságát Washington számára mutatja, hogy Condoleezza Rice elsőként közel-keleti utat jelentett be külügyminiszteri minőségében. (Ez a vizit egybeesik Abbász és Ariel Saron izraeli miniszterelnök találkozójával, amely február 8-án várható médiajelentések szerint.)

Oroszország periférikus helyet foglal el Palesztina érdekkörében, és nem számíthat arra, hogy megfogadják a palesztin jövőre vonatkozó javaslatait – vélte Jevgenyij Szatanovszkij keletkutató, rámutatva, hogy Amerikán kívül számos más erő hat a régióban: Izrael, Egyiptom, Jordánia, Szaúd-Arábia, más iszlám országok. Szatanovszkij kétségbe vonta azt is, hogy Abbász konszenzust érhet el a palesztin csoportok között, még ha egy asztalhoz is tudja ültetni valamennyit.

Szatanovszkij elég komolynak ítélte az Egyesült Államok katonai expanziójának veszélyét Szíriában. Hamarosan elválik, hatalmon marad-e Aszad és kormánya, vagy Amerika ugyanúgy lép fel Szíriában is, mint Irakban – mondta az Interfaxnak. Oroszországot megvádolhatják, hogy túl szoros kapcsolatokat tart fenn olyan arab rendszerekkel, amelyek Washington szerint terrorista csoportokat támogatnak – intett Szimonov.

Abbász egyébként 1982-ben a moszkvai Keletkutató Intézetben védte meg kandidátusi értekezését, amely a cionista mozgalom vezetői által a náci Németországgal 1933-tól 1939-ig fenntartott titkos kapcsolatokról szólt. Putyin korábban pártolta Izraellel békében és biztonságban élő, független palesztin állam létrehozását.

Eközben Saul Mofaz izraeli védelmi miniszter tegnap bejelentette, hogy az izraeli hadsereg már néhány napon belül kivonulhat több ciszjordániai városból. Ezt az új palesztin vezetéssel újrakezdett tárgyalások kimenetelétől teszi függővé. Mofaz szombat este a lehetséges bizalomerősítő lépésekről tárgyalt Mohammed Dahlán palesztin tisztségviselővel, a Gázai övezet volt biztonsági főnökével, aki közel áll a palesztin kormányfőhöz. A védelmi miniszter az izraeli rádiónak nyilatkozva elmondta, hogy ezen lehetséges lépések egyike az volt: az izraeli katonák a következő néhány napban kivonulnának bizonyos ciszjordániai városokból. De ezeket a lépéseket még véglegesíteni kell – tette hozzá. Elmondta: ő azt szeretné, ha az év végére minden ciszjordániai városból és az egész Gázai övezetből ki tudnák vonni az izraeli erőket. A közszolgálati rádió szerint az első olyan városok, amelyekből az izraeliek kivonulnának, Rámalláh, Túl-Karm, majd Kalkilíja, Jerikó és Betlehem volna. Szaeb Erekat palesztin kabinetminiszter erre reagálva azt mondta: a közeli napokban lehetséges kivonulás egy jó irányba tett lépés lenne.

A palesztin fegyvereseknek Izrael-ellenes erőszakos cselekményeinek száma nagyon lecsökkent azóta, hogy Abbász az utóbbi napokban megerősítette a palesztin rendőrséget a Gázai övezetben. „A terror ezzel még nem szűnt meg, de legalább hajlandóságot mutattak arra, hogy felelősségteljesen cselekszenek és együttműködnek velünk a biztonsági kérdésekben” – mondta Mofaz.

Egymást lőtték a Fatah és a Hamász hívei

Gáza. Lövöldözésbe és heves összetűzésbe torkollott szombaton a Hamász radikális palesztin szervezet politikai gyűlése a Gázai övezetben: a Fatah rivális mozgalom hívei tüzet nyitottak, s az azt követő összetűzésben legkevesebb huszonöten megsebesültek – közölték palesztin illetékesek. Ez volt az első erőszakos cselekmény a rivális palesztin szervezetek között Mahmúd Abbász palesztin elnökké történt januári megválasztása óta. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?