Pörög a kereskedelem Kína és Észak-Korea között

Peking |

<p>Kína&nbsp;&nbsp;kereskedelme Észak-Koreával augusztusban tavaly december óta a legmagasabb szintjére emelkedett a kínai vámhatóság hétvégén ismertetett adatai szerint.</p>

A Kína és Észa-Korea közötti export és import értéke 604,27 millió dollár volt az idén augusztusban a júliusi 456,16 millió dollár után. 

Tavaly augusztusban még 628,2 millió dollár volt a külkereskedelem értéke Észak-Koreával. 

Idén augusztusban a kínai behozatal észak-koreai relációban 84,4 százalékkal múlta felül a júliusit és 288,3 millió dollár volt. Ugyancsak augusztusban a Kínából származó észak-koreai import júliushoz képest 5,4 százalékkal 315,97 millió dollárra emelkedett.   

Az idei év első nyolc hónapjában a két ország közötti külkereskedelmi forgalom értéke 3,61 milliárd dollár volt, ez 7,5 százalékkal nagyobb az egy évvel korábbinál.

Észak-Korea fegyverkísérletei miatti nemzetközi tiltakozás részeként Kína februárban korlátozta az észak-koreai szénimportot, és hogy Phenjan ne tudjon export révén devizabevételre szert tenni, jelentősen visszafogta az üzemanyag-szállításokat.

A rendelkezésre álló legfrissebb számok alapján Észak-Korea 2015-ben 25 millió tonna jó minőségű antracitszenet exportált, főleg Kínába, ezzel az ország a világ legnagyobb antracit-exportőre.

A londoni Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézetének (IISS) egy nemrég megjelent tanulmánya szerint Észak-Korea kizárólag Kínából importál nyersolajat. Ugyanakkor "nagyon valószínűtlen", hogy a kínai olajszállítások leállását az észak-koreai gazdaság komolyabban megsínylené. A tanulmány összeállítói szerint ugyanis  Észak-Korea valójában nincs rászorulva a kínai olajra, és "nem szükségből, hanem pusztán kényelemből" importál folyékony szénhidrogéneket Kínából. Ha ez az importforrás teljesen bezárulna, akkor szilárd szénhidrogénféléket cseppfolyósítana, ilyen energiahordozókból bőséges készletei vannak.

Észak-Korea nukleáris és rakétaprogramja miatt a ENSZ Biztonsági Tanácsának augusztus elején újabb szigorú büntetőintézkedéseket hozott Phenjannal szemben. Egyebek között megtiltották a szén, a vasérc, a vas, az ólomérc, az ólom, a hal és a tenger gyümölcseinek importját Észak-Koreából.

E szankció nyomán Phenjan évi 1 milliárd dollár exportbevételtől eshet el.

Az ENSZ-döntés szeptembertől lépett életbe, de Peking - Észak-Korea legnagyobb kereskedelmi partnere - nem várta meg ezt az időpontot, hanem egyoldalúan már augusztus 16-ától bevezette azt.

Észak-Korea szeptember 3-án kísérleti atomrobbantást hajtott végre, ami után az ENSZ BT újabb, ezúttal még szigorúbb szankciókkal sújtotta Phenjant. A szankciók megtiltják az észak-koreai textilexportot és felső határt szabnak a nyersolajimportnak.

A legutóbbi szankciók különösen érzékenyen érinthetik az országot. A harmadik legfontosabb exportcikke ugyanis - a feketeszén és az ásványi anyagok után - tavaly a textiláru volt. A textil 80 százalékát a kínai piacon értékesítették.

Az új szankció betiltja továbbá a cseppfolyósított gáz importját, évi kétmillió hordóban maximalizálja a finomított olajból készült termékek behozatalát, és a jelenlegi szinten maximalizálja a nyersolaj bevitelét az országba.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?