Politikai és gazdasági követelések a május 1-i rendezvényeken világszerte

Moszkva/Prága/Athén/Isztambul/Tokió/Manila/Kuala Lumpur |

<p>A világ sok országában felvonulásokkal, szakszervezeti rendezvényekkel ünnepelték kedden május 1-jét. A  résztvevők számos helyütt a kormány címére politikai és gazdasági követeléseket fogalmaztak meg.</p>

Moszkvában ugyanakkor Dmitrij Medvegyev távozó elnök és a helyére lépő Vlagyimir Putyin miniszterelnök részvételével tartották meg május 1-jei felvonulásukat kedden az orosz szakszervezetek. A menet élén haladó két politikus mögött a felvonulók egy "Mi - ez az erő!" feliratú transzparenst vittek. Felbukkantak a tömegben "Putyin! Medvegyev! Előre, Oroszország!" vagy "A munka emberei Putyinért és Medvegyevért!" feliratok is. A szovjet korszakot idéző mozgalmi dalokkal, fúvós zenekarral és dobosokkal kísért felvonulás résztvevőit a Manyezs téren Valentyina Tyereskova, az első női űrhajós és Alekszej Leonov asztronauta köszöntötte.

A Demokrácia menetének elnevezett szentpétervári május elsejei felvonulásról a homoszexuálisok szervezetének 17 aktivistáját vitték el a rendőrök. Az északi orosz nagyvárosban 35 ezren vettek részt az ünnepi rendezvényeken, hozzájuk csatlakoztak a másságot képviselő helyi szervezet aktivistái. A rendőrség azokat vitte el, akik a meleg és leszbikus büszkeség jelképével, szivárványszínű zászlóval a kezükben vonultak fel.

Az ellenzéki Cseh Szociáldemokrata Párt  arra használta fel az ünnepet, hogy követelje az előre hozott parlamenti választások kiírását.

"Ennek a kormánynak nincs lakossági támogatottsága. El akarjuk érni, hogy mihamarabb távozzon" - jelentette ki Bohuslav Sobotka, a szociáldemokraták vezetője a párt május elsejei nagygyűlésén a dél-morvaországi Vyskovban. Sobotka leszögezte: a szociáldemokraták támogatni fogják a szakszervezetek tiltakozó kormányellenes akcióit, beleértve az esetleges sztrájkokat is.

A szociáldemokrata párt központi május elsejei rendezvényére Prágában került sor. A kulturális és pihenő parkban lezajlott kedd délutáni nagygyűlésen több ezer ember vett részt.

Valamivel kisebb volt a részvétel a szintén ellenzéki Cseh- és Morvaország Kommunista Pártjának (KSCM) délelőtt ugyanazon a helyszínen megtartott nagygyűlésén. A kommunisták élesen bírálták a kormány politikáját, s  követelték a reformok és a tervezett adóemelés visszavonását. A párt által kezdeményezett petíciót a nagy jövedelmek magasabb megadóztatására több százan írták alá.    

Az anarchisták a prágai május elsejék történelmi színhelyén, a Lövész-szigeten jöttek össze, majd rendőri kísérettel a belvárosba vonultak, ahol a Köztársaság téren nagygyűlést tartottak. A Vencel tér egyik sarkában a szélsőjobboldali fiatalok, a Szociális Igazságosság Munkáspártjának (DSSS) hívei gyűltek össze, szintén erős rendőri felügyelet mellett. A több száz fős akciók incidensek nélkül zajlottak le.

A munka ünnepe alkalmából Görögországban ezrek tiltakoztak a költségvetési kiadások megnyírbálása ellen, alig öt nappal a választások előtt, amelyeken a szavazók várhatóan megbüntetik vezetőiket a megszorításokért.

Athén központjában mintegy ötezer görög alkalmazott, nyugdíjas és diák vonult fel békésen a parlament épülete elé, olyan transzparensek alatt, mint hogy "Lázadj most" vagy "Adóztassák meg a gazdagokat". A szakszervezeti mozgalom egyik szárnyát alkotó, kommunista PAME koordinációs központ külön, egy acélipari üzemnél megtartott gyűlésén mintegy 1,5 ezren vettek részt.

Törökországban, Isztambul leghíresebb terén, a Takszim téren tízezrek gyűltek össze, politikai hovatartozásra való tekintet nélkül - a kommunistáktól kezdve, a kurd, feminista vagy meleg szervezetek aktivistáin keresztül, egészen a kapitalizmusellenes iszlamistákig -, hogy megünnepeljék május 1-jét.

Kedd délelőtt szakszervezeti aktivisták tízezrei áramlottak a fémkordonokkal körülzárt tér felé, ahová csak biztonsági ellenőrzés és motozás után léphettek be. A téren 2010. május 1-jéig tilos volt tüntetni, miután 1977-ben ezen a napon ismeretlenek tüzet nyitottak a tömegre, s a kialakult pánikban 34 ember vesztette életét.

Jelentős megmozdulások voltak Törökország második és harmadik legnagyobb városában, Ankarávan és Izmírben is.

A japán főváros, Tokió központjában több mint húszezren gyűltek össze kedden, de a május 1-jei megmozdulás vezérmotívuma az a követelés volt, hogy az ország mondjon le az atomenergia további hasznosításáról, és mielőbb számolja fel a Fukusimai atomerőműben a tavaly márciusi rendkívüli erejű földrengés és szökőár miatt bekövetkezett baleset következményeit.

A japán szakszervezetek egyebek közt rámutatnak, hogy a katasztrófa sújtotta prefektúrákban jelentősen visszaesett a foglalkoztatottság.

Manilában, a Fülöp-szigetek fővárosában legalább nyolcezer dolgozó vonult fel az elnöki palotához közeli, szigorúan őrzött Mendiola hídhoz, mindenekelőtt a napi minimálbér mintegy 3 dollárra emelését követelve. Benigno Aquino elnök azonban visszautasította a május 1-jei követelést, azt állítva, hogy annak teljesítése növelné az inflációt, újabb elbocsátásokat eredményezne és elriasztaná a külföldi befektetőket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?