<p>Barcelona/Madrid. Kudarcként értékelte a nemzetközi sajtó a Katalóniát irányító és a régió függetlenségéért harcoló Artur Mas vezette Konvergencia és Unió Párt (CiU) teljesítményét a vasárnapi regionális választásokon. A legtöbb lap a baloldali, szintén szakadár Köztársasági Baloldal (ERC) előretörését emelte ki.</p>
Pofon Masnak, de Madrid sem örülhet
ÖSSZEFOGLALÓ
A CiU az előrehozott választások nyomán az eddigi 62 helyett 50 mandátumot szerzettt a 135 fős barcelonai nemzetgyűlésben. A második legtöbb voksot az ERC kapta, amely több mint duplájára, 10-ről 21-re növelte képviselői helyeit. A két nagy országos párt, a szocialisták és a konzervatív Néppárt a harmadik és a negyedik helyen végezett, 20, illetve 19 mandátumot szerezve. A két szakadár formáció, a CiU és az ERC együtt megszerezte a képviselői helyek több mint felét. A két párt gazdasági programja nagyon távol áll egymástól, kérdés, együtt tudnak-e dolgozni.
Mas, aki két éve irányítja az országos átlagnál iparosodottabb és gazdagabb régiót, a spanyol központi kormánnyal folyó hatalmi harc részeként hozta előre a választásokat, abban bízva, hogy egyedül is abszolút többséget szerez. Barcelona megelégelte azt, hogy pénzét Madrid a szegényebb spanyol régiók megsegítésére használja: a régió éves szinten kb. 16 milliárd euróval többet fizet be az államkasszába, mint amennyit onnan visszakap.
A madridi sajtó természetesen kárörvendően ír Masról, aki kétségkívül személyes vereségként élheti meg a keserű győzelmet. Több európai lap viszont arra figyelmeztetett, hogy a katalánok nem mondtak le a függetlenségi törekvésekről.
A spanyol El País balközép napilap szerint „Mas terve az urnákban romba dőlt”, mivel a katalán elnök több tízezer szavazatot vesztett a nagyarányú részvétel (69,4 százalékos) ellenére. A választásokat a katalán sajtó is Mas kudarcaként ítélte meg, a La Vanguardia azt írta, az eredmény „kemény büntetés Mas számára”. Ezt elismerve a francia Le Monde arra is rámutatott: a katalánok „túlnyomó többsége a (függetlenségről döntő) referendum kiírását támogató pártokra szavazott”. A konzervatív Le Figaro címlapján közléte: „A függetlenségpártiak győzelme gyengíti Spanyolország egységét.”
Ezzel szemben a brit The Times szerint a regionális választásokból gyakorlatilag egy, a függetlenségről szóló népszavazást kreáló katalán elnök támogatottságának jelentős csökkenésével Spanyolország „letért a lehetséges szétszakadás felé vezető útról”. A The Guardian úgy értékelte, a választók lesújtottak Artur Mas függetlenedési törekvéseire. Az olasz La Repubblica szerint Mas abba a nehéz helyzetbe került, hogy kénytelen tárgyalni a voksolás igazi győztesével, az ERC-vel. (MTI, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.