Phenjan kiutasítja a NAÜ ellenőreit

Szöul/Bécs/Canberra. Észak-Korea tegnap úgy határozott, hogy távozásra szólítja fel a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) két szakértőjét, aki eddig a kommunista ország bezárt nukleáris létesítményeit és atomprogramját ellenőrizte.

Szöul/Bécs/Canberra. Észak-Korea tegnap úgy határozott, hogy távozásra szólítja fel a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) két szakértőjét, aki eddig a kommunista ország bezárt nukleáris létesítményeit és atomprogramját ellenőrizte. A NAÜ bécsi székhelyén délután bejelentették, Észak-Korea levélben kérte a szervezettől két szakértője visszarendelését. Peter Rickwood, a NAÜ szóvivője közölte, készül a válasz a levélre.

A dél-koreai hírügynökség idézte az észak-koreai hírügynökség által ismertetett phenjani levelet, amelyet az észak-koreai vezetők Mohamed el-Baradeinek, a NAÜ főigazgatójának küldtek. „Mivel nukleáris létesítményeink zárlatát feloldjuk, a NAÜ-ellenőrök küldetése, akik a KNDK és az Egyesült Államok (1994-es) keretegyezménye értelmében tartózkodtak Jongbjonban, természetesen véget ér – áll a levélben. – E helyzetben, amikor az ellenőrök itt-tartózkodásának már nincs indoka, kormányunk úgy határozott, elküldi őket.” A NAÜ szerint azonban az észak-koreaiak továbbra is raktároznak fűtőrudakat egy olyan atomreaktor mellett, amely katonai célú plutónium előállítására alkalmas, és amelynek nyolc év utáni újraindításáról döntöttek nemrég a phenjani hatóságok. Mohamed el-Baradei, a NAÜ vezérigazgatója cáfolta Phenjannak azt az érvelését, amely szerint az áramhiány készteti jongbjoni atomreaktorának újbóli beindítására. Az ötmegawattos kísérleti reaktornak nincs jelentősége Észak-Korea áramfejlesztő képessége szempontjából – mutatott rá el-Baradei.

Közben Ausztrália letett arról a tervéről, hogy nagykövetséget nyisson Phenjanban, az észak-koreai atomprogram felújítása miatt. Alexander Downer ausztrál külügyminiszter közölte, a nagykövetség 2003 júliusára tervezett megnyitása „téves” jelzést küldene Észak-Koreának. Ausztrália mindkét Koreával diplomáciai kapcsolatban áll, és Észak-Koreának van nagykövetsége Canberrában.

Tegnap tovább éleződött az észak-koreai nukleáris politikával kapcsolatos nyilatkozatháború. A napokban megválasztott új dél-koreai elnök, Ro Mo Hjun figyelmeztette Phenjant, hogy atompolitikája veszélyeztetheti a megosztott Koreai-félszigeten megkezdődött enyhülést. Ezzel egy időben az észak-koreai hírügynökség az Egyesült Államokat vádolta azzal, hogy konfrontációra törekszik Phenjannal. A hivatalos KCNA hírügynökség Donald Rumsfeld védelmi miniszter és több más vezető amerikai politikus nyilatkozatából azt a következtetést vonta le, hogy Washington valódi célja az észak-koreai rendszer megdöntése, nem pedig a nukleáris politikával kapcsolatos vita enyhítése. Rumsfeld hétfőn arra figyelmeztette az észak-koreai vezetést, hogy téved, ha az Irakra összpontosuló amerikai figyelem miatt úgy érezné, továbbra is bátran törekedhet atomfegyver gyártására. Az észak-koreai hivatalos nyilatkozattal egybecsengett a Pekingben megjelenő angol nyelvű China Daily állásfoglalása, amely keményvonalasnak és veszélyesnek minősítette Donald Rumsfeld kijelentését. Alekszandr Rumjancev orosz atomenergia-ügyi miniszter moszkvai sajtótájékoztatóján úgy vélte, Észak-Korea nem képes atomfegyvert létrehozni, mert nem rendelkezik az ahhoz szükséges fejlett iparral. Az orosz külügyminisztérium egyik magas rangú képviselője ugyanakkor sürgette Észak-Koreát, hogy működjön együtt a NAÜ-vel, és folytasson konstruktív párbeszédet az Egyesült Államokkal.

Az Észak- és Dél-Korea közötti növekvő feszültség közepette a két fél képviselői egyelőre felfüggesztették az első határon keresztüli közút és vasútpálya szilveszterre tervezett átadását – közölték Szöulban dél-koreai tisztviselők. A keleti parton húzódó út már elkészült, és úgy volt, hogy kedd éjjel dél-koreai turisták azon keresztül látogathatnak el egy észak-koreai hegyvidékre. Korábban szó volt egy nyugati parti új összekötő út hétfői megnyitásáról is, de az észak- és dél-koreai katonatisztek nem tudnak megegyezni a demilitarizált övezeten való áthaladás feltételeiben.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?