Örökre elköltöznének a kolontáriak a vörös földről

Kolontár |

<p>A kolontári lakosok reményvesztetten igyekeznek menteni, amit még lehet, jelenleg többségük azt állítja, sohasem kíván visszatérni egykori lakóhelyére - közölte a WWF Magyarország szerdán az MTI-vel, a helyszínen tartózkodó munkatársaik tapasztalatai alapján.</p>

A közlemény szerint a WWF Magyarország munkatársai az iszapömlés helyszínére utaztak, hogy felmérjék a helyzetet és a megoldási lehetőségeket.

A WWF közleménye szerint a helyiek folyamatosan kapják a segélycsomagokat. Nagy szükség van a gumicsizmára, ruhákra, pelenkára, citrom- és ecetsavra, más tárgyjellegű adománynak azonban jelenleg kevés haszna van.

A zöldszervezet szerint az élővilágban bekövetkezett károk egyelőre felbecsülhetetlenek, miután hétfőn vörös iszap és lúgos víz keverék öntött el 6 települést, amikor az Ajkai Timföldgyár tározójának sarokeleme átszakadt. Az erősen mérgező anyag mintegy 40 négyzetkilométer területet borított be, veszélyeztetve az emberi életeket, felszíni és felszín alatti vizeket, valamint a terület élővilágát.

A WWF Magyarország szerint az biztos, hogy a vörös iszap áradat a gyakorlatilag egybefüggő Natura 2000 védett területen vonul majd el. Így a természeti károk nemzetközi szinten is kiemelt jelentőséggel bírnak.
A kiömlött anyag mellett a lúgot semlegesítő anyagok is mérgezőek lehetnek az állatokra és a növényekre. Néhány faj azonnal ki is pusztult, másoknál a mérgezés, illetve a nehézfémek felhalmozódása jelentkezhet hosszabb távon.

A nehézfémek beivódnak a talajba és a növényekbe, hatásuk pedig hosszabb távon érzékelhető, de hatásuk nem kevésbé súlyos, mint a cianidé. A nehézfém-szennyezés évtizedekig a talajban maradhat és olyan súlyos következményei lehetnek, mint például a növekedési- és szaporodási rendellenességek. A szennyezés nehézfém-tartalma ezért a mostani vörösiszap katasztrófa esetén is kulcskérdés - hangsúlyozza a zöldszervezet.

A szennyezést az érintett vízi élővilág jelentős része előreláthatólag nem éli túl, ezt a Marcal folyó halállományának pusztulása is mutatja. Később az egyes fajok vissza tudnak majd térni, a megmaradt populáció képes lesz visszanépesíteni a területeket, azt azonban a szakértők sem tudják, mindez mennyi időt vesz majd igénybe.

A katasztrófa helyszínét már lokalizálták, több kis gáttal vették körbe a szakadás helyét. A megmaradt állatokat folyamatosan begyűjtik, a pirosra festett házi kedvenceket talicskában hordozzák, miután sérüléseik a mozgásban is gátolják őket. Nem jobb a helyzete a haszonállatoknak sem, a vadállományban a károkat pedig még megközelítőleg sem lehet tudni - áll a közleményben.

Somogyi Tibor fotói

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?