<p>Hazugságra nem lehet sikeres politikát építeni - fogalmazta meg Orbán Viktor csütörtökön Brüsszelben az Európai Uniónak most feladott "görög lecke" fő tanulságát.</p>
Orbán: hazugságra nem lehet sikeres politikát építeni
A Fidesz elnöke, az Európai Néppárt alelnöke részt vett a néppárti vezetők találkozóján az EU-csúcsértekezlet előtt, amelynek legizgalmasabb kérdése az lett, hogy miként segíthet az unió a pénzügyi bajba került, euróövezetbeli Görögországon. A néppárti találkozó után Orbán magyar újságíróknak nyilatkozott.
"Magyarországnak, ha el akarja kerülni Görögország sorsát, minél hamarabb fel kell fednie a valódi tényeket" - mondta.
"Ha meghamisítják a számokat, hazudoznak a miniszterelnökök, elsinkófálják a valódi adatokat a pénzügyminiszterek, az Európai Unió pedig nem mozgósít kellő erőfeszítést, hogy ezt kellő időben észrevételezze, és eljárásokat indítson meg, akkor az egész Európai Unió kerül bajba" - fogalmazott Orbán Viktor. Szerinte ezért - akármibe is kerül, akármilyen kockázatokat rejt magában - Magyarországon az első lépés a valóság feltárása lesz.
Úgy kell felfedni az igazságot, "hogy ne jussunk Görögország sorsára" - tette hozzá. Mint mondta, bizalom nélkül nem lehet jövőt építeni. Beszámolt arról, hogy a néppárti találkozón feltettek neki olyan kérdéseket, Magyarországon mennyi is a költségvetési hiányszám, mekkora a valutaárfolyam-kockázat.
A Görögország ügyében formálódó uniós támogatás módját illetően a Fidesz elnöke lehangolónak mondta, hogy az EU nem érzi elég erősnek magát ahhoz, hogy saját maga képes legyen megoldani a helyzetet. Szerinte nem elsősorban azért került többségbe az a felfogás, hogy a Nemzetközi Valutaalapot (IMF) is be kell vonni a válság kezelésébe, mert enyhíteni akarják az EU-országokra nehezedő terheket - bár ez is szempont -, hanem inkább azért, mert az EU nem képes működtetni a pénz rendeltetésszerű felhasználását megfelelően biztosító érdekérvényesítő, megfigyelő rendszert, és ezt a feladatot kell az IMF-nek elvégeznie.
Orbán Viktor szerint nem csupán az a fontos, hogy szülessen valamilyen megoldás Görögország ügyében, hanem az is, hogy olyan megoldás szülessen, amely a jövőre nézve biztosítja az unió stabilitását. Mint mondta, azt szeretné, ha nyitva maradna a közös fizetőeszköz övezetéhez való későbbi csatlakozás távlata.
A Fidesz-elnök kitért arra, hogy a néppárti találkozón a magyarországi szélsőjobbot illetően is kérdéseket tettek fel neki. Mint mondta, e kérdésekre azt válaszolta európai partnereinek, hogy "nem állunk rosszabbul, mint önök". Utalt a franciaországi választási eredményekre, az európai tendenciákra. Hozzátette ugyanakkor: "a szélsőségek térnyerése és a kormányzás minősége szoros összefüggésben áll egymással", mert a jó kormányzás, amely rendet tesz, vissza tudja szorítani, a veszélyességi szint alatt tudja tartani a szélsőségeket.
Orbán üdvözölte az EU 2020-ig szóló stratégiáját. Megállapította, hogy az unió minden erejét a munkahelyteremtésre akarja összpontosítani, ami nagyjában-egészében egybeesik a Fidesz terveivel. Fontosnak mondta azt is, hogy Brüsszel nem elégszik meg központi uniós célkitűzésekkel, hanem nemzeti célok kitűzését is fontosnak tartja..
Orbán Viktor megbeszélést folytatott Yves Leterme belga miniszterelnökkel annak a jegyében, hogy ez év második felében Belgium, a következő év első felében pedig Magyarország adja az EU soros elnökségét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.