<p>Vitalij Klicsko ökölvívó, Filaret pátriárka, a kijevi patriarchátushoz tartozó ukrán ortodox egyház feje, Ruszlana énekesnő és a pénteken letartóztatott Julija Timosenko kapcsolatai messze túlnyúlnak a politika világán.</p>
Ökölvívó, pártriárka, énekesnő Julija Timosenko támogatói között
Vitalij Klicsko, híres ukrán bokszoló Timosenko börtönbe zárásának másnapján felfüggesztette az edzéseit, és visszatért Kijevbe, hogy „demokráciáért küzdjön”.
„Abbahagytam a felkészülést a meccsemre, és visszatértem Kijevbe, mert valódi küzdelem folyik a demokratikus értékért itt Ukrajnában” – fejtette ki a sportoló, aki WBC profi világbajnoki címének megvédésére áll ki szeptember 10-én a lengyel Tomasz Adamekkel szemben.
A 2,02 méter magas öklöző levelet írt Viktor Janukovics elnöknek, amelyben közölte, hogy kész kezességet vállalni a „törékeny asszony” szabadon bocsátása érdekében.
Filaret pátriárka, az ukrán ortodox egyház feje levelet írt a Timosenko perében elnöklő Rogyion Kirejev bírónak és kérte a politikus óvadék ellenében történő szabadlábra helyezését.
Kérését azzal indokolta, hogy Timosenko „hithű ortodox”, „tiszteletnek örvend az egész ukrán társadalomban”, és ”nem hajlamos a szökésre”.
Ruszlana Lizsicsko énekesnő, aki Wild dance (Vad tánc) című dalával megnyerte a 2004-es Eurovízió dalfesztivált, értelmiségeikkel és művészekkel közösen nyilatkozatot írt alá, amelyben kérték a bíróságtól Julija Timosenko szabadlábra helyezését.
A független bányászszakszervezet követelte Timosenko azonnali szabadlábra helyezését, és úgy vélte, ahelyett hogy tanúskodni járnak Timosenko perében, a mostani miniszterek inkább megtanulhatnák úgy irányítani a gazdasági ágazatokat, mint ahogyan ő tette.
A krími tatárok gyűlése, a medzslisz határozatot fogadott el, amelyben kérte a kijevi hatalmat, hogy „a demokrácia nevében”, hogy állítsák le a Julija Timosenko elleni „politikai indíttatású üldözéseket”. A török eredetű krími tatárokat Sztálin idején 1944-ben deportálták főként Közép-Ázsiába azzal a váddal, hogy együttműködtek a nácikkal. Az 1980-as évek vége óta települnek vissza a Krímbe.
Leonyid Kravcsuk, a független Ukrajna első elnöke és a Szovjetunió megszüntetésének egyik vezéralakja úgy ítélte meg, hogy a bíróság „politikai és igazságtalan döntése”, amellyel elrendelte Julija Timosenko bebörtönzését, „Ukrajna stabilitását fenyegeti”.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.