Offshore-botrány: Az orosz és a román ügyészség is vizsgálódik

Moszkva |

<p>Ellenőrizni fogja az orosz főügyészség az offshore cégekkel és számlákkal rendelkező orosz állampolgárokról és jogi személyekről a sajtóban megjelentetett adatokat - jelentette ki kedden Moszkvában Alekszandr Kurennoj, a hatóság szóvivője. Romániában is vizsgálatot indított a főügyész.</p>

Kurennoj szerint az ellenőrzés célja alapvetően annak megállapítása lesz, hogy az érintett orosz természetes és jogi személyek cselekedetei összhangban álltak-e az orosz és a nemzetközi joggal, valamint Oroszországnak a korrupció és a pénzmosás elleni harc ügyében vállalt nemzetközi kötelezettségeivel.

German Gref, a legnagyobb orosz bank, Szberbank vezérigazgatója kedden újságírók előtt átpolitizáltnak nevezte a panamai offshore cégekről a sajtóban megjelent információkat, úgy vélekedett, hogy azok tanulmányozásához legalább két hétre van szükség és óvott mindenkit attól, hogy azon melegében messzemenő következtetéseket vonjon le.

Romániában is az adócsalók nyomába erednek

A szervezett bűnözés elleni román ügyészség elemzi a panamai offshore-botrány nyomán nyilvánosságra került információkat és adatokat - jelentette ki kedden a vádhatóság főügyésze, Daniel Horodniceanu.

Közölte: megvizsgálják, hogy a korábban lezárt vagy a még folyamatban levő ügyek esetében milyen új információkat hozhatnak a Mossack Fonseca panamai ügyvédi irodából kiszivárgott információk. 

Horodniceanu szerint mindazonáltal a pénzmosás elleni hivatalnak lenne több eszköze arra, hogy behatóbban vizsgálódjon a nyilvánosságra került adatok között.
    
Dacian Ciolos román miniszterelnök kedden újságírói kérdésre válaszolva elmondta: nem beszélt az adóhivatal vezetőjével a panamai offshore-botrány ügyében, ugyanis az adóellenőröknek nem kell miniszterelnöki utasítás ahhoz, hogy eljárjanak, amennyiben adócsalásra derítenek fényt.
    
Romániában a Rise Project oknyomozó újságírócsoport vett részt a panamai ügyvédi irodától kiszivárgott - offshore vállalatok adatait tartalmazó - iratok feldolgozásában. Közülük Paul Radu újságíró a Digi 24 hírtelevíziónak kedden elmondta: eddig 100 romániai személy neve bukkant fel az iratok között, többnyire befolyásos üzletembereké. A neveket azonban csak fokozatosan hozzák nyilvánosságra, miután feldolgozzák a rendelkezésükre álló adatokat. 
    
A román média eddig Vasile Frank Timis üzletembert, a verespataki bányaprojekt kezdeményezőjét, valamint korábban a román futballba befektető Cristian Borcea és Constantin Iacov üzletembereket nevesítette.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?