Betlehem/New York/Jeruzsálem. Előrelépés történt, de nem született végleges megállapodás kedd este az izraeli–palesztin tárgyalások második fordulójában, amelyen a betlehemi Születés temploma körül kialakult válságot igyekeztek rendezni. A felek ez ügyben tegnap este ismét tárgyalóasztalhoz ültek.
Offenzíva Gázában is?
Az ENSZ BT felszólította Izraelt, ne veszélyeztesse Jasszer Arafat biztonságát. A BT követelte: Izrael ne okozzon fizikai bántódást a palesztin elnöknek és munkatársainak, s szorgalmazta, hogy az izraeli erők szüntessék meg az Arafat rámalláhi főhadiszállása köré vont ostromgyűrűt, és a palesztin vezető kapja vissza teljes mozgásszabadságát. Szó esett arról az izraeli kérésről is, hogy további egyeztetésekig halaszszák el az ENSZ tényfeltáró bizottságának a dzseníni palesztin menekülttáborba tervezett útját. A BT teljes támogatásáról biztosította Kofi Annan ENSZ-főtitkárt, és reményét fejezte ki, hogy Izrael együttműködik a bizottsággal. Annan előzőleg közleményben tudatta, hogy elfogadja az izraeli kormánynak a dzseníni látogatás elhalasztására vonatkozó kérését, de a főtitkár álláspontja szerint csak rövid késleltetésről lehet szó, és reméli, hogy a csoport már szombaton a térségben tevékenykedhet. Annan beleegyezett abba is, hogy fogadja az izraeli kormány három képviselőjét, akik ma érkeznek New Yorkba további egyeztetések céljából. Izrael szerint a tényfeltáró bizottság személyi öszszetételének kiegyensúlyozottabbnak kell lennie, több katonai és terrorizmusellenes szakértőt kell magában foglalnia.
A MAP marokkói hírügynökség George Bush és VI. Mohammed marokkói király tárgyalásairól szóló beszámolója szerint az amerikai elnök kijelentette: „Az USA tisztában van azzal, hogy az izraeli–palesztin konfliktust csak úgy lehet megoldani, ha két szuverén államot hoznak létre, helyreállítva méltóságukat és biztonságukat. Mozgósítanunk kell minden erőt, hogy e realitás minél előbb testet öltsön, és ebben a perspektívában szerepel egy nemzetközi konferencia terve, amelyen jelenleg számos országban dolgoznak.” VI. Mohammed hangsúlyozta: a tárgyalásokhoz való visszatérés előtt Izraelnek azonnal és feltétel nélkül ki kell vonulnia a megszállt területekről.
Ariel Saron izraeli miniszterelnök értésre adta, hogy a Jordán folyó nyugati partján március 29-én indított Védőpajzs hadművelet kiterjedhet a Gázai övezetre is. „Nem lenne helyes felfedni, hol és mikor akarunk beavatkozni vagy nem beavatkozni, de nem lesz menedék a terroristák számára” – mondta tegnap Saron. Három alkalommal is hangsúlyozta, hogy a hadsereg mostanáig megkímélte a Gázai övezetet, de a palesztin támadások ebben a térségben mégis folytatódtak. Közölte: az offenzíva „1800 súlyos bűncselekménnyel gyanúsított, köztük mintegy száz különösen fontos körözött személy letartóztatását” eredményezte.
Az eddigi legnagyobb zsidó telepépítési beruházás munkálatai kezdődtek meg a Jordán folyó nyugati partján. Két szakaszban 130 telket alakítanak ki, ahol villákat és 350 lakást építenek. A Jediót Ahrónót tel-avivi független napilap szerint a házakat nacionalista, mélyen vallásos telepeseknek szánják, s a telep összeköti majd a már létező Elkána és Sarei Tikia telepesfalvakat, amelyek Ciszjordánia északi részén fekszenek. A lakások egy év múlva beköltözhetők lesznek. A DPA utalt rá: a palesztin területeken létesített telepesfalvak jelentik a közel-keleti válság megoldásának egyik legnagyobb akadályát. Saron kedden ismételten megerősítette: amíg hatalmon marad, Izrael nem mond le e falvakról. (m, t)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.