<p>Barack Obama amerikai elnök megérkezett csütörtökön Oslóba, hogy átvegye a Nobel-békedíjat. "A nemzetközi diplomácia megerősítéséért és a népek közötti együttműködés elősegítéséért tett erőfeszítéseit" ismerték el a díjjal. Az odaítéléséről döntő bizottság szerint amerikai elnökként "új légkört teremtett a nemzetközi politikában".</p>
Obama Oslóban, átveszi a Nobel-békedíjat
Az oslói repülőtéren az elnöki különgépből kiszálló, mosolygó Barack Obamát és feleségét, Michelle-t neves személyiségek, közöttük Jonas Gahr Störe külügyminiszter fogadták.
Obama 13 órakor veszi át a díjat az oslói városházán Thorbjorn Jaglandtól, a norvég Nobel-bizottság elnökétől. Előtte megbeszélést folytat Jaglanddal, találkozik Jens Stoltenberg norvég miniszterelnökkel és V. Harald királlyal.
A Nobel-békedíjat azután veszi át, hogy a múlt héten bejelentette: 30 ezer fővel megerősítik az afganisztáni amerikai erőket a tálib lázadók elleni harc fokozása céljából.
Húsz-huszonöt percesre tervezett köszönő beszédében az Egyesült Államok 44. elnöke várhatóan erre a paradoxonra is kitér tanácsadói szerint. "Az elnök egy olyan ország főparancsnokaként veszi át a díjat, amely két háborút is folytat" - mondta Jon Favreau, az elnök beszédírója.
A békés Norvégia a díjátadásra történelmének legnagyobb biztonsági intézkedéseivel készül: visszaállították a határok őrizetét, vadászgépek és egy AWACS gép vigyáz a légtérre, a városban több mint 2000 rendőrt mozgósítottak. A város köré légvédelmi rakétaegységeket vonultattak fel, felette helikopterek köröznek.
Jogvédő szervezetek bírálták Obama kitüntetését. Többet kellene tennie nemzetközi szinten az emberi jogok előmozdítása érdekében - fogalmazta meg bírálatát a Human Rights Watch és az Amnesty International.
Egy legutóbbi felmérés szerint három amerikai közül kettő úgy véli, hogy az elnök nem érdemli meg a Nobel-békedíjat. Egy szerdán közzétett felmérés szerint Norvégiában pedig a megkérdezettek csak 35,7 százaléka véli úgy, hogy Obama megérdemli a díjat, és 33,5 százalékuknak ezzel ellentétes a véleménye.
Több szervezet szólított fel tüntetésre a szállodánál, ahol az amerikai elnök megszáll.
Theodore Roosevelt és Woodrow Wilson után Barack Obama a harmadik hivatalban lévő amerikai elnök, akit Nobel-békedíjjal tüntetnek ki. A díj kitüntetettjei között volt többek között Nelson Mandela, Martin Luther King és Teréza anya.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.