<p>Barack Obama amerikai elnök július 6-8. közötti moszkvai látogatásán katonai együttműködési megállapodást is aláírnak - jelentették be pénteken Moszkvában Mike Mullen amerikai tengernagy és Nyikolaj Makarov orosz vezérkari főnök találkozója nyomán.</p>
Obama Moszkvában a hadi együttműködésről is
Makarov a találkozóról elmondta: kijelölték a 2009-re és az azt követő időszakra szóló együttműködés alapvető kérdéseit, s a megfelelő dokumentumokat az amerikai elnök látogatásakor írják majd alá. Ezen kívül a globális rakétapajzsról és ezen belül a pajzs elemeinek tervezett kelet-európai telepítéséről, továbbá a hadászati támadó fegyverek korlátozásáról szóló - idén lejáró - SALT szerződésről volt szó.
Mullen, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke a megbeszélés után kijelentette: az orosz és az amerikai fegyveres erők együttműködésének nagy hagyományai vannak, a két ország katonái együtt harcoltak és együtt haltak meg a második világháborúban. Ez a fegyverbarátság "a kapcsolatok fejlődését illetően derűlátásra ad alapot, és olyan hellyé alakíthatja a világot, ahol nyugodtan, stabilitásban lehet élni.... Éppen elég közös problémánk van a biztonság garantálásában, s mindent el kell követnünk a kihívások és veszélyek elhárítására" - mondta, példaként Afganisztánt, a NATO-t, Európát és a rakétavédelmet említve. Kijelentette: a találkozó a nyíltság és kölcsönös megértés szellemében zajlott le.
Makarov vezérkari főnök szintén igen elégedetten nyilatkozott a megbeszélésről, s kijelentette: az érintett kérdések többségében teljes kölcsönös megértést tapasztalt.
Az Interfax hírügynökség pénteken Andrew Kuchins amerikai politológust idézte, aki azt mondta: a tény, hogy Moszkva legutóbbi nyilatkozatai szerint összeköti a hadászati támadó fegyverek korlátozását és a rakétapajzs-telepítési tervekről való amerikai lemondást, komoly kételyeket kelt azzal kapcsolatban, hogy Moszkva valóban a kétoldalú kapcsolatok jelentős javítására törekszik, és ez zsákutcába vezetheti az orosz-amerikai tárgyalásokat.
Nem engedtek Mullen és Makarov találkozójának a közelébe három amerikai újságírót, akik az amerikai tengernagy kíséretében érkeztek Moszkvába, az orosz védelmi minisztérium indoklása szerint azért, mert nem akkreditáltatták magukat az orosz külügyminisztériumnál, így nem folytathatnak újságírói tevékenységet Oroszországban. A védelmi minisztérium hangsúlyozta: nincs szó semmiféle demarsról, csupán a jogszabályok betartásáról.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.