<p>Barack Obama, az USA elnöke a holokauszt emléknapja alkalmából mondott beszédében külön megemlítette Magyarországot. Obama elmondta, Washington közbenjárására mondtak le a magyarok arról, hogy szobrot állítsanak Hóman Bálint antiszemita politikusnak -írta az <a href="http://index.hu/kulfold/2016/01/28/obama_washington_jarta_ki_hogy_ne_le…;
Obama kérte, ne állítsanak szobrot egy antiszemita politikusnak Magyarországon
Barack Obama Izrael washingtoni nagykövetségén szólalt fel tegnap este a nemzetközi holokauszt emléknap alkalmából. Beszéde középpontjában a világszerte erősödő antiszemitizmus állt. Ezzel kapcsolatban tért ki Magyarországra is.
Az ügy előzménye, hogy 2015-ben szülővárosában, Székesfehérváron szobrot akartak állítani Hóman Bálint antiszemita politikusnak.
USA egyértelművé tette, hogy ha nem foglalkoznak a zsidóellenességgel, az árt az erős kétoldalú kapcsolatoknak. Az amerikai elnök beszéde 06:12-nél kezdődik:
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"217225","attributes":{"alt":"","class":"media-image","title":"","typeof":"foaf:Image"}}]]
"Ezért történt, hogy amikor egy II. világháborús antiszemita vezetőnek Magyarországon szobrot akartak állítani, élen jártunk a kormány meggyőzésében, hogy változtassanak ezen. Ez nem egy mellékes epizód az amerikai-magyar kapcsolatokban, ez számunkra a jó kapcsolat fenntartásának központi kérdése, és ezt közöltük is."
Az ügy különössége, hogy az MTI hírt adott Obama beszédéről, ezt mi is közreadtuk. Érdekes módon azonban a Magyarországra vonatkozó rész kimaradt a tudósításból: ezt a nol.hu vette észre.
Hóman Bálint zsidótörvények szigorítását és 1944-ben a zsidók kitelepítését kívánó, a háború utolsó pillanatáig németpárti politikus és a két világháború közötti történész és kultuszminiszter is volt. Politikusként a Horthy-kormány szélsőjobboldali szárnyához tartozott. Hóman részt vett a háborúból való kilépést megakadályozni akaró parlamenti csoportban. 1946-ban háborús bűnök miatt elítélték és 1951-ben a Váci Fegyház börtönkórházában halt meg.
Miután 2015 tavaszán a bíróság rehabilitálta Hóman Bálintot, felélénkült a vita a történész-politikus megítéléséről. A történész és politikus tisztázásáért húsz éve egy volt fideszes képviselő, Varga István és a jobboldal egy része is küzdött.
Székesfehérváron formálisan egy civil kezdeményezés nyomán szobrot is állítottak volna Hómannak. De a magyar Igazságügyi Minisztérium célzottan 15 millió forintot adott a szobor felállítására, miközben Orbán Viktor arról beszélt, hogy a kormány zéró toleranciát hirdet az antiszemitizmussal szemben. Az állami pénzből formálódó szobrot a székesfehérvári önkormányzat jobboldali többsége is támogatta.
Az ügy azonban komoly tiltakozási hullámot indított el. A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége és amerikai zsidó szervezetek után a Zsidó Világkongresszus is azt kérte az önkormányzattól, hogy álljanak el a tervtől. A Történelemtanárok Egylete is közleményben tiltakozott a szoborállítás ellen.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.