<p>Barack Obama megválasztott amerikai elnök inkább bent, kormányának részeként, szövetségesként akarja tudni a Clinton-gépezetet, mint az adminisztráción kívüli kritikusként - a The Wall Street Journal szerint ez az egyik oka annak, hogy Obama korábbi riválisát, a volt first ladyt választotta külügyminiszterének.</p>
Obama inkább Clintonnal, mint nélküle
A konzervatív lap szerint Obama kalkulációja világos, hiszen már eddig is egy sor neves "clintonistát" választott maga mellé; ilyen például az átmeneti csapatát irányító John Podesta, Rahm Emanuel, leendő kabinetfőnöke, valamint Eric Holder, a jövőbeni igazságügy-miniszter.
Az újság leszögezte: elég meglepő ez egy olyan politikustól, aki az előválasztások során még azt hirdette a demokratáknak, hogy meg kell szabadulni a Clinton-évek módszereitől. Obama talán azt reméli, hogy az illúzióvesztés a demokrata oldalon kis mértékű lesz, és eljárása egyesíti majd a háta mögött a Demokrata Pártot. Azzal pedig, hogy Robert Gatest meghagyta a Pentagon élén, arra számít, hogy elnémíthatja bizonyos republikánus erők bírálatát.
A liberális The New York Times úgy fogalmazott: megkönnyebbülést jelent Obama nemzetbiztonsági csapata azután, hogy Amerika vezető szerepe az utóbbi években szétmállóban volt a Fehér Ház rossz döntéseinek súlya alatt. Az újság szerint Hillary Clinton kinevezése Obama "szokásos magabiztosságát" tükrözi. Nem lehet alábecsülni a kihívásokat, amelyekkel az Obama-kormánynak szembe kell néznie; az elnöknek erős csapatra lesz szüksége, és a hétfőn bejelentett személyi döntések erős kezdetet jelentenek - írta a lap.
Dana Milbank, a The Washington Post szemleírója megjegyezte: Obama változást hirdet, de ő maga máris lényegi változáson ment át. Drága barátjának nevezte a hétfői bejelentéskor Hillary Clintont, akit az előválasztási kampányban még azzal vádolt, hogy nem ért a külpolitikához, eddig jobbára csak utazgatott a világban és teázgatott külföldi vezetőkkel.
Milbank rámutatott: nagyon komoly, riasztó változás megy végbe. Obama korábban a clintoni politikai ügyintézés ellen kampányolt, most viszont a Clinton-adminisztráció felélesztésén fáradozik. Obama eddig legalább kilenc Clinton-veteránt jelölt ki a Fehér Ház vezető tisztségeire, a hét eddig bejelentett kabinetszintű posztból négyen olyan személy fog szolgálni, aki a Clinton-kormányban is dolgozott. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.