<p>A szakadár Dnyeszter menti területen a krími forgatókönyv valósul meg - írta a Nyezaviszimaja Gazeta című orosz lap csütörtökön szakértők és helyi politikusok nyilatkozataira alapozva.</p>
Nyezaviszimaja Gazeta: A Dnyeszteren túli területen a krími forgatókönyv valósul meg
A Moldovától elszakadt és Oroszországhoz csatlakozni szándékozó államalakulat tartományi parlamentje Tiraszpolban szerdán egyhangúlag elfogadott határozatában felszólította a nemzetközi közösséget, hogy ismerje el "szuverén és független államként" a Dnyeszter folyótól keletre fekvő területsávot.
A Nyezaviszimaja Gazeta emlékeztetett arra, is, hogy a tiraszpoli parlament egyúttal külön kéréssel fordult Vlagyimir Putyin orosz államfőhöz, hogy Moszkva ismerje el a hivatalosan a Moldovai Köztársasághoz tartozó terület függetlenségét és fogadja be új jogi alanyként az Oroszországi Föderációba. Az 1990-ben egyoldalúan kikiáltott, de sem Moszkva, sem más állam által el nem ismert Dnyeszter menti Köztársaság lakóinak döntő többsége egy 2006-os népszavazáson arra voksolt, hogy a régió Oroszország részévé váljon.
"Mindent úgy csináltunk, ahogy a Krímben" - közölte Galina Antyufejeva Dnyeszteren túli parlamenti képviselő. Dmitrij Szojin, a szakadár terület másik törvényhozási képviselője nem titkolta, hogy a régió vezetése Moszkvával egyeztette lépéseit. Vlagyimir Jasztrebcsak, a Dnyeszteren túli terület volt külügyminisztere szerint a parlamentnek azért kellett Oroszországhoz fordulnia, hogy "az új realitások közepette" megvédhesse magát. Jasztrebcsak azzal érvelt, hogy a Moldovai Köztársaság társulási szerződést szándékozik aláírni az Európai Unióval, ami ellentétes Tiraszpol politikájával és szerinte az ukrajnai helyzet is növeli a Dnyeszteren túli területen élők védtelenségét.
A Nyezaviszimaja Gazeta az ukrán sajtóra hivatkozva közölte, hogy a napokban a Dnyeszteren túli területre orosz katonák érkeznek. Egy moldovai társadalmi mozgalom vezetője tudni véli, hogy már egy hónapja tart orosz katonák telepítése a szakadár területre. Ez idő alatt legalább 750 katonát küldtek Tiraszpolba azzal a céllal, hogy a szomszédos Ukrajna területére, Odessza térségébe átdobják őket és ott május 9. körül provokációt hajtsanak végre. Még azelőtt, hogy a Moldovai Köztársaság aláírná az uniós társulási szerződést.
Egy moldovai politológus ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet az orosz lapban, hogy mindeddig semmilyen fotó, hang-, vagy videofelvétel nem bizonyítja az orosz katonák érkezését. Alekszandr Rar német politológus, a Német-Orosz Fórum tudományos igazgatója Nyezaviszimaja Gazetának nyilatkozva úgy ítélte meg, hogy "a szellemet kiengedték a palackból", a Krím félszigettel történtek megismétlődhetnek a Dnyeszteren túli területen.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.