Két új tagot választott a Svéd Akadémia, amelynek tevékenysége annyira megbénult egy szexuális zaklatási botrány kezelése miatt, hogy - évtizedek óta első ízben - idén nem nevezett meg irodalmi Nobel-díjast.
Két új tagot választott a Svéd Akadémia, amelynek tevékenysége annyira megbénult egy szexuális zaklatási botrány kezelése miatt, hogy - évtizedek óta első ízben - idén nem nevezett meg irodalmi Nobel-díjast.
A valaha nagy tekintélynek örvendő, a botrányok miatt azonban hitelét vesztő testület csütörtökön este választotta be tagjai közé Eric Runessont, a legfelsőbb bíróság tagját és Jila Mossaed iráni születésű író- és költőnőt, személyüket XVI. Károly Gusztáv király is jóváhagyta pénteken reggel.
Az uralkodó pozitív jelzésnek nevezte az új tagok megválasztását, és kifejezte reményét, hogy a Svéd Akadémia vissza tudja szerezni az intézmény iránti bizalmat és folytatni tudja "fontos munkáját".
A 18 fős testület aktív tagjainak száma 10-re csökkent, ami már nem volt elegendő határozatképes ülések megtartására. A holtpontról való elmozdulás érdekében néhány, az akadémia munkáját bojkottáló tag részt vett az új tagok megválasztásáról tartott csütörtöki ülésen.
Az akadémiai tagság egy életre szól, az elégedetlen tagok nagyobb része ezért csak szünetelteti tevékenységét, páran azonban formálisan is lemondtak.
A két új tag a testületből májusban távozott Lotta Lotass költőnő és Kerstin Ekman írónő megüresedett helyét tölti be. Formálisan a legközelebbi, december 20-i ülésen veszik fel őket a tagok közé.
Az idei irodalmi Nobel-díjas megnevezése csütörtökön lett volna esedékes. Az akadémia azt ígéri, hogy jövőre két Nobel-díjat is odaítél, az egyiket az idei évre visszamenőlegesen.
A botrány kulcsfiguráját, Katarina Frostenson akadémiai tag férjét hétfőn két év letöltendő börtönre ítélték egy nő 2011-ben történt megerőszakolása miatt. A francia származású kulturális menedzser, a 72 éves Jean-Claude Arnault tagadja bűnösséget, és megfellebbezte az ítéletet. A férfit több más nő is szexuális visszaélésekkel vádolja, az ő eseteik azonban nem kerültek bíróság elé.
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.