Németországban csaknem 800 ezer menedékjogi ügy vár elbírálásra

Berlin |

<p>Németországban a szövetségi bevándorlási és menekültügyi hatóság (BAMF) folyamatos fejlesztése ellenére nagyjából 770 ezer ügy vár még elbírálására - mondta a hatóság vezetője pénteki berlini tájékoztatóján, elfogadhatatlannak nevezve a menekültügyi rendszerben kialakult állapotokat.</p>

Frank-Jürgen Weise hangsúlyozta, hogy a Németországban védelmet kereső emberekben a hosszú várakozás miatt az az érzés alakul ki, hogy "hiányos a jogállami rend". Az eljárások elhúzódása azért is "elfogadhatatlan, és rossz mindenkinek", mert hátráltatja a beilleszkedést, így a munkaerőpiaci integrációt is.

Ugyanakkor az idén beérnek a tavaly elindított reformok, és jó esély van arra, hogy a BAMF ledolgozza a hátralékot és az újonnan érkező menedékkérők jelentős részének esetében 48 órán belül lefolytassák a menekültügyi eljárást - tette hozzá a hatóságot tavaly ősz óta irányító államigazgatási szakember, aki a szövetségi munkaügyi ügynökséget (BA) is vezeti.

A feldolgozatlan kérelmek száma január végén 371 754 volt, további több százezer menedékkérő pedig még be sem tudta nyújtani kérelmét. Számukról csak hozzávetőleges becslést lehet adni, mert sok kérelmezőt még nem regisztráltak teljes körűen, sok embert pedig több helyen is nyilvántartásba vettek, és sokan lehetnek, akik már nem tartózkodnak az országban - fejtette ki Hans-Jürgen Weise.

A BAMF számításai szerint 300 és 400 ezer között lehet a kérelem benyújtására váró emberek száma, az elbírálásra váró ügyek száma így a hatóságnál elfekvő, feldolgozatlan kérelmekkel együtt akár a 770 ezret is elérheti.

A hatóság a menedékkérőkkel foglalkozó valamennyi állami intézmény informatikai rendszerének összehangolása mellett a munkafolyamatok javításával és létszámfejlesztéssel törekszik a hátralék ledolgozására. Az első eredmények magukért beszélnek: a naponta elbírált ügyek átlagos számát tavaly 600-ról 2000-re emelték, és míg a január-szeptemberi időszakban negyedévenként átlagosan 57 ezer kérelmet bíráltak el, az év utolsó három hónapjában már 110 ezret - fejtette ki a BAMF vezetője.

A hatóság létszámát 2015-ben 2350-ről 3500-ra emelték, 2016 közepére pedig elérik a 6300 főt. Ezen belül a kérelmeket elbíráló úgynevezett döntnökök számát a tavaly év eleji 360-ról 1500-ra emelik. További nagyjából ezer államigazgatási szakértőt más intézményektől - például a vasúttól és a postától - irányítanak át a menekültügyi hatósághoz.

A munkafolyamatok javítására több új intézményi formát vezettek be. Az egyik új szervezeti egységnél csak az elfekvő ügyek feldolgozásával foglalkoznak, három tartományi központi befogadóállomáson pedig úgynevezett regisztrációs utcát alakítottak ki, ami azt jelenti, hogy a menekültügyben érintett valamennyi hatóság létrehozott egy-egy kihelyezett képviseletet. A menedékkérők ezen az utcán végighaladva az idegenrendészeti biztonsági ellenőrzéstől az egészségügyi vizsgálatig az összes hivatalos procedúrán átesnek, majd a BAMF képviseleténél beadhatják menedékjogi kérelmüket.

Ez igen jelentős változás, mert korábban előfordult, hogy a hatóságok munkájának alacsony szintű összehangoltsága miatt 140 munkanapig tartott a regisztráció teljes körű végrehajtása.

A BAMF képviseleténél a kérelmeket három csoportba rendezik. Az A csoportba a menekült státusra jó eséllyel pályázó kérelmezők, elsősorban a háború, polgárháború sújtotta országokból származó emberek anyagai kerülnek, a B csoportba pedig a biztonságos minősítésű országokból érkezett kérelmezők aktáit rendezik, akik hazájuk biztonságos besorolása miatt nagy valószínűséggel nem kapnak menekült státust. A tervek szerint ezeket az ügyeket még a kérelem beadása napján, vagy legkésőbb a következő munkanapon elbírálják. A C csoportba az eljárás várható kimenetelét tekintve bizonytalan, összetett ügyeket sorolják.

A tervek szerint az ilyen befogadóállomások száma az év közepére eléri a húszat, az újonnan érkező menedékkérők így már egy jóval hatékonyabb rendszerrel találkoznak, és nem kell hónapokig várniuk arra, hogy kiderüljön, maradhatnak-e Németországban - hangzott el a BAMF több felsővezetőjének részvételével tartott tájékoztatón. 

Németországban tavaly 1 091 894 menedékkérőt vettek nyilvántartásba. Ekkora tömeg érkezésére nem volt példa a modern menekültügy németországi történetében.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?