Pozsony/Budapest/Bukarest. Duray Miklós, ellentétben a Magyar Szocialista Párt (MSZP) véleményével, nem tartja a határon túli magyarok félrevezetésének és elárulásának a karácsony előtt megkötött román– magyar egyetértési nyilatkozatot.
Nem tartják árulásnak
Pozsony/Budapest/Bukarest. Duray Miklós, ellentétben a Magyar Szocialista Párt (MSZP) véleményével, nem tartja a határon túli magyarok félrevezetésének és elárulásának a karácsony előtt megkötött román– magyar egyetértési nyilatkozatot. A Magyar Koalíció Pártjának (MKP) ügyvezető alelnöke teljesen alaptalannak nevezte az MSZP reakcióját, és úgy gondolja, „ez már tulajdonképpen a közelgő magyarországi parlamenti választások előtti kampány előjátéka”. Duray szerint a román–magyar egyetértési nyilatkozat „eredeti állapotához képest semmivel sem változtatja meg Magyarországon a státustörvényt, tehát a magyar munkaerőpiac ma sem veszélyeztetettebb, mint korábban volt”. A magyar politikus megfelelőnek tartja a státustörvény végrehajtásának szlovákiai előkészületeit, és reméli, hogy nemsokára – a Romániával kötött megállapodáshoz hasonlóan – Magyarországnak a szlovák kormánnyal is sikerül egyezségre jutni. Bugár Béla, az MKP elnöke sem tudja, hogy az MSZP mire alapozza véleményét. Bugár kéthetes angliai utazásának befejeződése után akarja kérni családjával együtt a magyarigazolványt.
Medgyessy Péter magyar szocialista miniszterelnök-jelölt a kedvezménytörvénnyel kapcsolatban megkötött román–magyar egyetértési nyilatkozat végrehajtásának felfüggesztését szorgalmazta az MSZP tegnapi sajtótájékoztatóján. Véleménye szerint az Orbán–Nastase paktum megkötésekor már megfogalmazott súlyos aggályai jogosnak bizonyultak, és beigazolódott, hogy a paktum rossz. Horn Gyula korábbi magyar miniszterelnök úgy fogalmazott: nem lenne értelme az üggyel kapcsolatban rendkívüli parlamenti ülés összehívásának, mert ebben a helyzetben csak a kormány tudna tenni, „ha módosítaná ezt az elcseszett, két bal kézzel összehozott egyezményt”. Kovács László pártelnök azt hangsúlyozta, hogy az MSZP mindig egyetértett a kedvezménytörvény alapelvével. Szomorúnak nevezte, hogy a magyar kormány a román–magyar egyetértési nyilatkozat kapcsán a határon túli magyarokat is mozgósítja – többek között a Magyar Koalíció Pártjának vezetőit, illetve vajdasági magyar politikusokat – holott a megállapodás miatt kialakult problémák csak a két ország munkavállalóit érintik.
A romániai magyar közvélemény elégtétellel fogadta a magyar és a román miniszterelnök által aláírt egyetértési nyilatkozatot, mert a két kormány közötti megállapodással elhárultak az akadályok a kedvezménytörvény romániai alkalmazása elől. Ezen túlmenően a nyilatkozat általában is hozzájárul a két ország közötti kapcsolatok fejlesztéséhez – szögezték le a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) területi elnökei.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.