<p>Az Országgyűlés elutasította a parlament feloszlásáról szóló Fidesz-KDNP-javaslatot, valamint az ugyanerről szóló országos népi kezdeményezést hétfőn.</p>
Nem oszlatta fel magát a magyar Országgyűlés
A Fidesz-KDNP határozati javaslatát 170 igen, 204 nem és 1 tartózkodás mellett, a népi kezdeményezést pedig hasonló arányban, 170 igen és 205 nem szavazattal utasította el a Ház.
A Fidesz-KDNP javaslatára nemmel szavazott 186 MSZP-s képviselő, 17 SZDSZ-es, valamint Gyenesei István önkormányzati miniszter, aki független képviselő. Igennel szavazott 136 fideszes és a 23 KDNP-s politikus, valamint 8 MDF-es képviselő és három független, Almássy Kornél, Tóth András és Vas János. A független Császár Antal tartózkodott.
Jelen volt, de nem szavazott az MDF-es Lengyel Zoltán és az SZDSZ-es Gulyás József.
Ugyanez volt a helyzet a népi kezdeményezés esetében is, azzal a különbséggel, hogy arra Császár Antal nemmel szavazott.
Pokorni Zoltán és Ódor Ferenc fideszes képviselők egyik indítványról sem szavaztak.
A szavazás előtti vitában Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője elmondta: március 8-ával a Magyar Országgyűlésnek ki kellene mondania feloszlatását, így adva lehetőséget arra, hogy az EP-választással egy időben ki lehessen írni az előre hozott országgyűlési választást.
Indoklásában Navracsics Tibor azt mondta: 2006-ban az MSZP és az SZDSZ a választási kampányban félrevezette a lakosságot, így az Országgyűlés jelenlegi összetétele a 2006. tavaszi állapotot mutatja. Hozzátette: lehet húzni még egy évig az időt, ám az agóniát egy mai döntéssel meg lehetne rövidíteni.
Ma Magyarországnak hiteltelen, cselekvőképtelen kormánya van - jegyezte meg a politikus.
Az MSZP vezérszónoka, Kovács Tibor kifejtette: a kormány folytatni kívánja munkáját, hiszen a parlament feloszlatása nagyobb kárt okozna a társadalomnak azzal, ha a gazdasági válság igényelte sürgős intézkedéseket nem hozza meg - vélekedett az MSZP frakcióvezető-helyettese.
Mint Kovács Tibor mondta, szükség van arra, hogy ez az Országgyűlés rendezze a parlament ügyeit; így konszenzussal meg kellene alkotni a képviselőválasztást rendszerét, a pártfinanszírozás kérdésében meg kellene állapodni, valamint a képviselők juttatásainak ügyét is rendezni kellene még ebben a ciklusban. Ha mindezt sikerülne ebben a ciklusban konszenzussal elfogadni, akkor a követkelő parlament tisztán állhatna a választópolgárok elé - jelentette ki. Úgy vélte, ezek az indokok alátámasztják azt, hogy a parlament feloszlatása sokkal nagyobb kártokozna a társadalomnak.
Ezért az MSZP képviselőcsoportja egyik előterjesztést sem támogatja - közölte Kovács Tibor.
Emlékeztetett: ez a próbálkozás már 2002-ben kezdődött, s azóta a Fidesznek több próbálkozása is volt az Országgyűlés feloszlatására. Mint fogalmazott "megértem Orbán Viktort is a másik oldalon, hogy három elveszített választás után kissé türelmetlen" hiszen eddig egyetlen választást tudott megnyerni, 1998-ban a Kisgazda Párt segítségével.
Szijjártó Péter, a Fidesz vezérszónoka felszólalásában azt mondta: Kovács Tibornak abban igaza van, hogy a rendszerváltás óta az volt a megszokott, hogy a kormányok négy évig működnek. A működés azonban a jelenlegi kormányról nem mondható el - tette hozzá.
A képviselő szerint soha nem volt még olyan indokolt a feloszlatásról szóló indítvány, mint most. Hangsúlyozta, nemcsak a Fidesz és a KDNP indítványáról van szó, hanem az emberekéről is.
Az elmúlt egy hét világossá tette, hogy ezzel a kisebbségi kormánnyal Magyarországnak napról napra csak rosszabb lesz - összegzett a politikus, hozzáfűzve: egy kiút van a válságból, egy új kormány, amelyhez új választás kell.
Harrach Péter (KDNP) szerint a feloszlatásról szóló javaslatnak egyetlen oka van, ez pedig a kormány alkalmatlansága. A politikus szerint egy a problémákat kezelni képes új kormányra lenne szükség.
Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője kifejtette: az MDF támogatja mind a Fidesz, mint a népi kezdeményezést a parlament feloszlatásról.
A képviselő úgy fogalmazott, "csődöt mondtunk", a jelenlegi helyzetet pedig a kétpártiság kudarcának nevezte.
Kóka János, az SZDSZ-frakció vezetője közölte: a Fidesztől folyamatosan a kormányváltás szükségességét lehet hallani, az MSZP-től pedig azt, hogy "húzzuk ki".
A szabad demokraták nem támogatják a Ház feloszlatását - mondta.
Az okok között említette, hogy a Fidesznek nincs használható ötlete Magyarország jobbítására, a kormány pedig megspórolta azokat a lépéseket, amelyeket a világgazdasági válság igényelt volna. Magyarországon ma az alternatíva egy rossz programú kormány, vagy még egy ilyen programmal sem rendelkező Fidesz - fogalmazott.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.