<p>Megjelent a Nemzetközi Törvényszék bírái előtt hétfőn a múlt héten letartóztatott volt horvátországi szerb vezető, Goran Hadzic, de nem nyilatkozott arról, bűnösnek tartja-e magát az ellene felhozott vádakban.</p>
Nem nyilatkozott bűnösségéről Hadzic
A Vajdaságban elfogott 52 éves Hadzicot múlt pénteken szállították a törvényszék hágai székhelyére.
A horvátországi szerbek egykori vezetője utolsóként került az igazságszolgáltatás kezére a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló törvényszék 161 vádlottja közül.
Mostani első megszólalásával Hadzic elismerte, hogy nem történt személyazonossági tévedés, valóban őt fogták el a Fruska Gora hegységben. Korábbi megjelenéséhez képest bujkálása idején ő is igyekezett megváltoztatni külsejét, hogy nehezebben legyen felismerhető.
Hágában a vádlott sötét öltönyben és nyakkendőben jelent meg a bírák előtt.
Hadzicnak a törvényszéki szabályok szerint 30 nap áll rendelkezésére ahhoz, hogy eldöntse, bűnösnek tartja-e a magát vagy sem. Ha akkor sem nyilatkozik, azt a bírák a bűnösség tagadásaként értékelik.
A balkáni háborúk idején Hadzic rövid ideig a horvátországi szerbek "államának", a Krajinai Szerb Köztársaságnak volt az elnöke. Hágában 14 vádpontban háborús és emberiesség elleni bűntettekkel vádolják, köztük felelősséggel a vukovári kórházban 1991 novemberében elkövetett mészárlásért. A törvényszék szerint Hadzic felelős azért is, hogy a jugoszláv néphadsereg és szerb szabadcsapatok a mai Horvátország keleti részén a horvát függetlenségi háborúban (1991-1995) megöltek több száz embert - horvát hadifoglyokat -, több ezer embert elűztek, táborokba zártak, megkínoztak, bántalmaztak, kifosztottak.
A horvátországi szerb vádlott elfogását korábban mérföldkőnek minősítették Hágában.
Hadzic következő megjelenésére várhatóan augusztus végén kerül sor. Augusztus közepéig a Nemzetközi Törvényszék eljárási szünetet tart.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.