Nem lesz leszámolás

Rámalláh. Mahmúd Abbász miniszterelnök a palesztint törvényhozás tegnapi ülésén kijelentette: nem kíván leszámolni a palesztin szélsőségesekkel, hanem folytatni kívánja velük a párbeszédet. Felszólította a képviselőket: vagy támogassák őt, vagy – mint fogalmazott – küldjék haza.

Rámalláh. Mahmúd Abbász miniszterelnök a palesztint törvényhozás tegnapi ülésén kijelentette: nem kíván leszámolni a palesztin szélsőségesekkel, hanem folytatni kívánja velük a párbeszédet. Felszólította a képviselőket: vagy támogassák őt, vagy – mint fogalmazott – küldjék haza.

Abbász a Palesztin Törvényhozási Tanács rámalláhi ülésén Izraelt vádolta a békefolyamat válságáért, a június végén bejelentett tűzszünet összeomlásért. Felszólította Washingtont: változtassa meg viszonyát Jasszer Arafat palesztin elnökkel, aki a palesztin nép törvényesen megválasztott vezetője. Sürgette az Arafat körüli problémák rendezését, miközben elismerte, hogy vannak gondok a kormányon belül, illetve a kormány és az elnökség között. Abbász kizárta, hogy erőt alkalmazzon a Hamász és az Iszlám Dzsihád szélsőséges szervezetekkel szemben. Nem rendőri eszközökkel kíván élni, hanem tárgyalni akar – tette hozzá. Abbász bejelentette azt is, hogy Száeb Erekatot kinevezte az Izraellel tárgyaló palesztin küldöttség vezetőjévé. Száeb Erekat korábban tíz éven át vezette a palesztin delegációt és a kormányban is az Izraellel folytatott tárgyalások minisztere volt idén májusig. Azért mondott le akkor mindkét tisztségéről, mert nem bízott abban, hogy Izrael elfogadja a béketervet, másrészt megelégelte a palesztin belviszályt.

A palesztin parlament tegnap kezdődött ülését előzetesen sorsdöntőnek minősítették a miniszterelnök jövője szempontjából. Ő maga erről annyit mondott csupán, hogy a napirenden nem szerepel bizalmi szavazás. Az AP értesülése szerint Abbász személyéről legalább egy hétig nem szavaznak a palesztin honatyák. Nyolcvanhárom képviselő közül tizennyolc petíciót írt arról, hogy tartsák meg a bizalmi szavazást. Ahmed Korei parlamenti elnök viszont ellenezte ezt és úgy foglalt állást, hogy ne vonják be a törvényhozást az Arafat és Abbász közötti személyi konfliktusba.

Izrael visszautasította az Abbász-beszédben elhangzottakat, miszerint Izrael okolható a békefolyamat válságáért. „Ha a tűzszünet összeomlott, akkor az a Hamász aljas jeruzsálemi merényletei miatt történt” – válaszolt Abbász vádjaira Avi Pazner, az izraeli kormány szóvivője. Felhívta a figyelmet arra, hogy Izrael nem vett részt a tűzszünetben, arról a palesztin szervezetek állapodtak meg egymás között. Annak felrúgását is csak ők tehették meg, ahogy a Hamász és az Iszlám Dzsihád meg is tette az augusztus 19-i, 21 ember életét követelő merényletekkel. Közben Efrájim Halévi, a Moszad izraeli titkosszolgálat volt vezetője úgy nyilatkozott, hogy Izraelnek szabadon kellene engednie a tavaly bebörtönzött Marvan Barguti palesztin vezetőt, s ezzel megerősítenék Abbász ingatag kormányfői székét.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?