<p>Nincs még túl nagy izgalom a májusi európai parlamenti választás miatt Csehországban, bár a kampány már elkezdődött.</p>
Nem izgatja a cseheket (sem) az EP-választás
Prága |
A 751 tagú európai testületben a Csehországnak kijáró 21 EP-képviselői helyért rekordszámú 38 párt és mozgalom indul, közülük azonban csak 21 állított teljes listát. Eredetileg 39 tömörülés jelentette be indulását, de a belügyminisztérium egy pártot kizárt, miután nem fizette be a választási költségek fedezéséhez kötelező hozzájárulást. Miloš Zeman államfő döntése alapján a választásra május 23-án és 24-én kerül sor, tehát a cseh hagyományoknak megfelelően ismét két napon át lehet majd voksolni. Az ötéves megbízatási időszak alatt egy-egy cseh EP-képviselő havi bruttó alapfizetése mintegy 7500 euró. A sajtó szerint ez is az egyik oka annak, hogy a pártokban aránylag nagy az érdeklődés a képviselői helyek iránt, azonban a szükséges feltételeket, egyebek között magas szintű angol nyelvismeret, nem könnyű teljesíteni. A jelöltek között több érdekes és fontos személyiség van. A Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) jelöltjeinek listáját Jan Keller neves szociológus vezeti, míg az Igen (ANO) mozgalom listájának élén Pavel Telicka, Csehország egykori EU-biztosa áll. Néhány jelölt neve vitákat váltott ki. Ilyen Klára Samková, neves ügyvéd, aki a Virradat (Úsvit) listáját vezeti. Samková és pártja a külföldiek beáramlásának megakadályozását az EU-ba tűzte ki legfőbb célul. A Polgári Demokratikus Párt (ODS) listáját ismét Jan Zahradil, a párt alelnöke, tapasztalt EP-képviselő vezeti. Zahradilék célja: kivételt szerezni Csehország számára, hogy továbbra is korona legyen a nemzeti pénznem, s ne kelljen bevezetni az eurót. Az ODS korábbi alelnöke és minisztere Jiří Pospísil, miután összekülönbözött a vezetéssel, kilépett a pártból és a konkurens TOP 09 párt listavezetője lett. A legfontosabb kampánytémának a munkahelyteremtés, az európai bürokrácia csökkentése, az euró és a cseh nemzeti érdekek védelme tűnik. A tervezett kampányköltségek jóval szerényebbek, mint az őszi parlamenti választás alkalmával voltak. A szociáldemokrata párt 30 millió koronát szán a választási kampányra, ami a pártok közül a legmagasabb összeg. A második legnagyobb parlamenti tömörülés, az Igen költségvetése 18 millió, a polgári demokratáké 15 millió, a kommunistáké pedig 13 millió korona. A politikusok remélik, hogy a választási részvétel ezúttal magasabb lesz, mint 2009-ben és 2004-ben, amikor valamivel meghaladta a 28 százalékot. A sajtó azonban úgy véli, hogy a lakosság számára az európai választás nem különösen vonzó, így az idén sem lehet magas részvételre számítani.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.