Nem (csak) a pénz döntötte el az amerikai félidős választásokat

Washington |

<p>Nem a szavaztok megszerzésére fajlagosan legtöbbet költő jelöltek diadalmaskodtak az amerikai félidős választáson, amely minden idők legdrágább országos politikai erőpróbája volt Amerikában - állította a szövetségi választási bizottság adataira támaszkodó, és kedden nyilvánosságra hozott felmérésében a The Washington Post.</p>

A november 2-i voksolás megrendezése 4 milliárd dollárba került, ami messze túlszárnyalja még a 2008-as elnökválasztás költségeit is - idézte a lap a Center for Responsive Politics pártsemleges kutatóintézet állítását. Ez az intézet a pénznek a politikai életben történő mozgását követi figyelemmel. 

Fajlagosan a legtöbbet az ultrakonzervatív Tea Party jelöltje, Sharron Angle költötte a nevadai szenátorságért folytatott küzdelmében; neki 97 dollárjába került minden egyes rá adott szavazat, mégsem tudott bejutni a törvényhozásba. Angle az ország legnagyobb figyelemmel kísért választási küzdelmét vívta a szenátus demokrata párti többségének vezetője, Harry Reid ellen. Reid számára, aki az egy voksra számított kampányráfordítások tekintetében a 6. helyre került az országos listán, a voksok darabonként 69 dollárba került.

Az abszolút összeget tekintve a legtöbbet Meg Whitman, az eBay és több más ismert amerikai nagyvállalat volt vezérigazgatója veszített: ő 140 millió dollárt fecsérelt el a magánvagyonából arra, hogy a Republikánus Párt színeiben megszerezze a kaliforniai kormányzói posztot. Mivel azonban a korábban Arnold Schwarzenegger irányította állam a legnépesebb az országban, Whitman nem került fel a fajlagosan legtöbbet költők élmezőnyébe.

A The Washington Post szerint - amelynek számításai nem végleges adatokon alapulnak - a szövetségi kongresszusi helyekért folyatott küzdelemben összesen 17 politikus költött 60 dollárnál többet egy-egy szavazatra. Ebben a felső csoportban 10-en voltak demokrata pártiak, akik közül azonban csak háromnak sikerült győznie.

A lap megállapítja: számos demokrata párti honatya és jelölt annak ellenére elbukott, hogy többet költött a kampányára, mint republikánus ellenfele.

A második legtöbbet költő jelölt a republikánus Linda MacMahon, a pankráció világában meghatározó World Wrestling Entertaiment volt vezérigazgatója volt, aki csak 49 centtel költött kevesebbet a connecticuti szenátori helyért, mint Angle. És ő is hiába.

A lap által felállított 10-es toplistáról egyébként csak ketten jutottak be a szövetségi törvényhozásba: Harry Reid mellett ez csak a 7. hetedik helyre rangsorolt, demokrata párti Loretta Sancheznek sikerült, aki szavazatonként 66 dollárt fizetett ki egy képviselői hely megszerzéséért Kaliforniában.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?