ÖSSZEFOGLALÓJohannesburg. Nelson Mandela szűk családja körében, a kórházban ünnepelte tegnap 95. születésnapját, amelyet az ENSZ 2010-ben Mandela-napnak hirdetett meg.
Nelson Mandela állapota javult, talán a kórházat is elhagyhatja
ÖSSZEFOGLALÓ
Johannesburg. Nelson Mandela szűk családja körében, a kórházban ünnepelte tegnap 95. születésnapját, amelyet az ENSZ 2010-ben Mandela-napnak hirdetett meg. A világszervezet arra szólított fel mindenkit, tegyen valami jót a Nobel-békedíjas politikus tiszteletére, és erre áldozzon 67 percet az exelnök 67 politikailag aktív évének emlékére.
Mandela egészségi állapota folyamatosan javul – áll Jacob Zuma dél-afrikai elnök hivatalának tegnapi közleményében. Az ország első fekete elnökének lánya, Zindzi megerősítette a hírt, és reméli, hogy Mandela nemsokára hazatérhet a pretoriai kórházból.
Zindzi elmondta, apja komoly előrelépéseket tett az elmúlt napokban, felismeri látogatóit, képes velük kommunikálni, és néha már tévét is néz. Orvosai az utóbbi hetekben válságosnak, de stabilnak látták az állapotát. A Nobel-békedíjas politikus június 8-án került kórházba súlyos tüdőfertőzéssel. Az apartheidellenes küzdelem hőse az utóbbi fél évben négyszer szorult kezelésre kiújuló betegsége miatt, amely a fehér rezsim alatt börtönben eltöltött 27 év utóhatása.
Világszerte kedves szavakkal, jótékonykodással és jelképes gesztusokkal köszöntötték a jubilánst, Barack Obama amerikai elnök például a volt politikus „kivételes bátorsága, kedvessége és szerénysége” előtt tisztelgett.
Mandela 27 évi raboskodás után, 1990. február 11-én szabadult, Frederik Willem de Klerk államfő pedig bejelentette, hogy legalizálják az ANC-t, és lépéseket tesznek az apartheid teljes megszüntetésére. Törekvéseikért 1993-ban mindketten Nobel-békedíjat kaptak. Az 1994. évi első szabad választásokkal, amelyet az ANC nyert meg, új korszak köszöntött be a Dél-Afrikai Köztársaságban. Mandela lett az ország első fekete bőrű elnöke, alelnökévé pedig de Klerket választotta.
Az ország első embereként a feketék növekvő igényei és a fehérek félelmeinek leküzdése között kellett egyensúlyoznia. Államfői tisztségéről 1999-ben köszönt le. Idejét ezután a gyermekjogok védelmének, az írástudatlanság, a szegénység és az AIDS elleni küzdelemnek szentelte.
Háromszor nősült, hat gyermeke született. Első felesége, Evelyn Mase nővér, ANC-aktivista volt. Második felesége, Winnie szintén politizált, miközben viharos ügyekbe is keveredett. Mandela 1992-ben különköltözött tőle, s 1998-
ban, 80. születésnapján feleségül vette Graca Machelt, a balesetben elhunyt mozambiki elnök özvegyét. Mandela 2004-
ben befejezte az aktív politizálást. Utoljára 2010-ben jelent meg a nyilvánosság előtt a dél-afrikai labdarúgó világbajnokság döntőjén. (MTI, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.