Roger Stone
Negyven hónapig tartó börtönre ítélték Roger Stone-t, Donald Trump volt tanácsadóját
Negyven hónapig tartó börtönbüntetésre ítélte csütörtökön Amy Berman Jackson szövetségi bíró Roger Stone-t, Donald Trump amerikai elnök egykori tanácsadóját, aki azonban egyelőre szabadlábon maradhat.
A 67 éves korábbi tanácsadót még tavaly novemberben mondták ki bűnösnek hétrendbeli bűncselekményben, köztük a hatóság - konkrétan a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) - félrevezetése, a kongresszus munkájának akadályozása és tanúk megfélemlítése miatt. A vádpontokat a Trump 2016-os választási kampánycsapata és Moszkva közötti esetleges összejátszást vizsgáló, Robert Mueller vezette bizottság nyomozásai során állapították meg.
Amy Berman Jackson bírónő - akiről az amerikai sajtó fontosnak tartotta megjegyezni, hogy még az előző elnök, a demokrata párti Barack Obama kinevezettje - az ítélethirdetéskor a többi között úgy fogalmazott: a bíróság nem tehet úgy, hogy csupán megrántja a vállát és azt mondja, ez az ügy csak arról szól, hogy "Roger Rogerként viselkedett". A bírónő hangsúlyozta, hogy tetteivel Stone "az amerikai demokráciát sértette meg", és ha nem büntetnék meg, akkor "kárt szenvedne a jogállam".
A bírónő kiemelte, hogy Stone "hazudott", és ezt előre eltervezetten, szándékosan tette. "Még létezik az igazság. És az igazság még mindig számít" - jelentette ki az ítélethirdetéskor a sajtójelentések tanúsága szerint.
A néhány napja nyilvánosságra került információk szerint Stone-ra eredetileg az ügyészek - akik azóta visszavonultak a pertől - sokkal keményebb büntetést, 7-9 évig terjedő börtönt kértek. Az információ nyilvánosságra kerülése után azonban a büntetés mértékét túlzónak értékelő igazságügyi minisztérium közbelépett. A washingtoni szövetségi bíróságon folytatott perben már új ügyészek terjesztették elő, hogy milyen büntetést javasolnak, és a csütörtöki ítélethirdetéskor maga Amy Berman Jackson is úgy vélekedett, hogy a korábban javasolt büntetés túlzó volt.
Az ítélethirdetés alatt Donald Trump elnök a Twitteren mérlegelte a helyzetet. "Azt mondják, Roger Stone hazudott a kongresszusnak. Na igen, de ugyanezt tette Comey (aki még titkosított információkat is kiszivárogtatott, amiért csaknem mindenki hosszú időre börtönbe megy, kivéve a csaló Hillary Clintont). És ugyanezt tette Andy McCabe, aki szintén hazudott az FBI-nak" - írta az amerikai elnök, az általa menesztett James Comey-ra, az FBI korábbi igazgatójára és Andrew McCabe szintén a posztjáról távozott volt FBI-igazgatóra utalva.
Az elnök mikroblog-bejegyzését követően megnyilatkozó, a republikánusokhoz közel álló elemzők máris felvetették, hogy Trumpnak kegyelmet kellene gyakorolnia a Stone-ügyben.
Az ítélethirdetéssel azonban még nem zárult le Stone ügye. A bírónő ugyanis a végrehajtást felfüggesztette annak eldöntéséig, hogy helyt adnak-e az ügyvédek által beterjesztett perújrafelvételi kérelemnek. Roger Stone addig óvadék ellenében szabadlábon marad. De utazási korlátozásokat és 20 ezer dollár büntetés megfizetését rendeltek el számára.
A Las Vegasban kampánykörúton lévő Donald Trump az ítélethirdetés után újságíróknak azt nyilatkozta: pillanatnyilag nem gondolkodik azon, hogy elnöki kegyelmet gyakoroljon. Úgy fogalmazott: "azt akarom, hogy lefolytassák a pert, szerintem ez a legjobb, amit tenni lehet". Stone perújrafelvételi kérelmére utalva Trump azt hangsúlyozta: "szeretném látni, hogy Rogert felmentik, és szeretném, ha ez így történne, mert személy szerint azt gondolom, hogy nagyon tisztességtelenül bántak vele".
Az elnök szerint Stone-nak jó esélye van a felmentésre.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.