Nedzsefnél 43 gerillával végeztek

Nedzsef/Bagdad. Negyvenhárom iraki gerillát öltek meg az amerikai katonák Nedzsef közelében hétfő este, bár egyes kórházi források 28 halottról tettek említést. A síiták szent városa körül lezajlott összecsapásokban repülőgépekről kilőtt rakétákkal végeztek a felkelőkkel.

Nedzsef/Bagdad. Negyvenhárom iraki gerillát öltek meg az amerikai katonák Nedzsef közelében hétfő este, bár egyes kórházi források 28 halottról tettek említést. A síiták szent városa körül lezajlott összecsapásokban repülőgépekről kilőtt rakétákkal végeztek a felkelőkkel. Az AC-130-as harci gépek elpusztították a szövetségesek ellen harcoló erők légvédelmi fegyverzetét is – jelentette be egy amerikai katonai szóvivő, aki további részletekkel nem szolgált a harci cselekményekről. Az összecsapásokban helikopterek is részt vettek, s több amerikai katona is megsérült. Az Irak középső részén lévő Nedzsefbe vonult vissza korábban milicistáival, az úgynevezett Mahdi hadseregével Muktada asz-Szadr radikális síita vallási elöljáró, akit az amerikaiak el akarnak fogni, élve vagy holtan. Muktada asz-Szadr szóvivője hétfő este felszólította az iraki muzulmánokat, hogy „minden általuk megfelelőnek tartott eszközzel” védelmezzék a várost, ha megindul az amerikai támadás.

Spanyolország befejezte békefenntartó katonáinak kivonását Irakból. Rodríguez Zapatero kormányfő közölte: „délután 4 órakor a Plus Ultra II. alakulat egyetlen spanyol katonája sem tartózkodott már Irakban”.

Colin Powell amerikai külügyminiszter – tegnapi sajtóhíresztelések szerint ő lehet a világ leghatalmasabb fejlesztési intézményének, a Világbanknak a következő elnöke – kijelentette: a tervek szerint július elsején hivatalba lépő új iraki kormánynak le kell mondania hatalma egy részéről az amerikai vezetésű nemzetközi koalíció javára. Powell megfogalmazása szerint az egyelőre ismeretlen összetételű új iraki kormányzatnak el kell fogadnia az ország szuverenitásának bizonyos fokú korlátozását, s meg kell értenie annak fontosságát is: biztosítani kell, hogy a nemzetközi erő saját parancsnoksága alatt működhessen. A Fallúdzsában harcoló iraki felkelőkkel szembeni esetleges katonai fellépésről azt mondta, hogy az USA egyelőre kivár, látni szeretné a felállítandó amerikai-iraki járőrök eredményességét, mielőtt döntene az esetleges támadásról.

Maszud Barzani, az iraki ideiglenes kormányzótanács soros elnöke szerint az USA okolható a Nedzsefnél és Fallúdzsánál kialakult katonai zsákutca miatt, mivel megengedte, hogy katonái felszabadító hadseregből megszálló hadsereggé váljanak. Barzani úgy látja, az USA dilemma előtt áll. Keményen kell fellépnie az ostromlott városokban, nehogy a felkelők azt higgyék, ők kerekednek felül, ugyanakkor katonai erő alkalmazása esetén kímélnie kell a polgári lakosságot.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?