Moszkva nemzetközi fellépést sürget az ukrán oktatási törvény visszavonása érdekében

Moszkva |

<p>Oroszország arra hív fel minden kormányt, hogy tegyenek lépéseket az ukrán oktatási törvény visszavonása végett - jelentette ki Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő csütörtökön Moszkvában.</p>

"Ukrajna oktatási törvénye, amelyet annak az országnak az elnöke szeptember 25-én írt alá, megsérti az ENSZ, az EBESZ és az Európa Tanács dokumentumaiban rögzített alapelveket, és nyilvánvalóan ellentétes Ukrajnának ezekben a szervezetekben vállalt kötelezettségeivel" - mondta Zaharova.

"Arra hívjuk fel az összes ország kormányát, hogy tegyenek hatékony lépéseket ennek (a törvénynek) a visszavonása érdekében. Abból indulunk ki, hogy az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa, az Európa Tanács (ET) nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezményének konzultatív bizottsága, a Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Chartájának szakértői bizottsága és más illetékes nemzetközi szervek haladéktalanul objektív módon ki fogják értékelni ezt a - ha szabad így nevezni - jogszabályt" - tette hozzá.

A szóvivő felhívta a figyelmet arra, hogy az új ukrán nyelvtörvény egyebek között megsérti az Emberi Jogok Európai Egyezménye 1. kiegészítő jegyzőkönyvének 2. cikkét, az ET Nemzeti Kisebbségvédelmi Keretegyezményének 14. cikkét és a Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Chartájának 8. cikkét.

Kijelentette, hogy az ukrán jogszabály rendelkezései nyilvánvalóan ellentétesek az EBESZ nemzeti kisebbségi főbiztosának az oktatásra vonatkozó 1996-os hágai ajánlásaival, amelyek támogatják a nemzeti kisebbségek anyanyelvi oktatáshoz való jogát általános, közép-, szak- és főiskolai szinten. Zaharova idézte a dokumentumot, amelynek értelmében "a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek identitásmegőrzési joga teljes egészében csak úgy valósulhat meg, ha az oktatási folyamat során anyanyelvüket kellő mértékben elsajátíthatják".

Az EBESZ-főbiztosnak az orosz szóvivő által ugyancsak hivatkozásként használt 1992-es ajánlásai értelmében az államoknak tiszteletben kell tartaniuk a kisebbségekhez tartozó személyeknek az anyanyelvük elsajátításához és/vagy az anyanyelvi oktatáshoz való jogát. A nemzeti kisebbségek anyanyelvi oktatáshoz való jogát rögzítette az EBESZ 1990-es, az emberi dimenzióval foglalkozó hágai konferenciája, az EBESZ nemzetikisebbség-szakértőinek 1991-es genfi tanácskozásáról készült jelentés, valamint az EBESZ-külügyminiszterek tanácsának 2003-as maastrichti tanácskozásáról kiadott dokumentum is.

Az orosz Állami Duma szerdán elfogadott nyilatkozatában az ukrajnai oroszok elleni "etnocídiummal" - etnikai csoport tervszerű és szándékos elpusztításával - vádolta meg Kijevet az ukrán oktatási törvény miatt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?