<p>A szíriai orosz katonai intervenció olyan, előre nem látott következményekkel fog járni, amelyek beljebb húzzák Moszkvát az ingoványba, és elidegenítik tőle a szunnita muzulmánokat - jelentette ki szombaton Manamában egy biztonságpolitikai tanácskozáson Anthony Blinken amerikai külügyminiszter-helyettes.</p>
Moszkva beavatkozása elidegeníti a szunnitákat
Manáma |
Az orosz légi hadjárat célja Blinken szerint az, hogy hatalmon tartsa Bassár el-Aszad szíriai elnököt. "Az ingovány terjedni és mélyülni fog, s beljebb húzza Oroszországot. Moszkvára úgy fognak tekinteni, mint aki szövetségben áll Aszaddal, a (libanoni radikális síita) Hezbollahhal, Iránnal, és ez el fogja idegeníteni tőle a szunniták millióit Szíriában, a térségben, sőt magában Oroszországban is" - jósolta a politikus. Blinken bejelentette, hogy az Egyesült Államok 100 millió dollárral növeli a szíriai ellenzéknek nyújtott támogatását, amivel közel 500 millióra nő ez az összeg 2012. óta. A pótlólagos forrásból segítséget nyújtanak Szírián belül a helyi és tartományi tanácsoknak, a társadalmi aktivistáknak, a mentőszolgálatoknak és más, segítségre szoruló csoportoknak. Adel al-Dzsubeir szaúd-arábiai külügyminiszter kijelentette: Oroszországnak és Iránnak határidőt kell elfogadnia Aszad távozására a hatalomból, és a külföldi erők kivonására Szíriából. Az ennek időpontjára vonatkozó kérdésre azt válaszolta, hogy "akár ma délután. Minél előbb, annál jobb". Bejelentette, hogy Szaúd-Arábia is azt fontolgatja, hogy fokozza a szíriai ellenzék támogatását az eddigieknél "halálosabb fegyverekkel". Részleteket nem közölt. Iránról szólva reményét fejezte ki, hogy az ellene hozott szankciók feloldása után keletkező plusz jövedelmét inkább a gazdasága fejlesztésére fordítja, mint agresszív politikára. A házigazda Bahrein külügyminisztere, Háled bin Ahmed al-Kalifa sejk úgy vélekedett, hogy az arab országokban folyó iráni felforgatás ugyanolyan nagy veszélyt jelent a térségre, mint az Iszlám Állam dzsihadista szervezet. Jemenről kijelentette: a húszi lázadóknak lehet jövőjük az országban, de csak akkor, ha leteszik a fegyvert, és részt vesznek a helyi válság politikai rendezésében. A manamai értekezleten részt vesznek miniszterek, diplomaták és szakértők a Közel-Keletről, Észak-Afrikából, az öböl menti országokból, és orosz diplomaták is jelen vannak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.