Moldova esélyt lát arra, hogy egyszer s mindenkorra megszabaduljon Oroszországtól

chisinau

Esélyt lát Moldova arra, hogy három évtized után megszabaduljon az orosz behatástól, ám ezzel saját biztonságát kockáztatja.

A Politico jelentése szerint Moldova az 1990-es évekbeli függetlenné válása óta vitába keveredett Transznisztriával, a Kreml által támogatott szeparatista régióval a keleti határán, ahol több mint negyedmillió ember él.

Moldova a Dnyeszteren keresztül kedvezményes áron kap orosz energiát, amivel évente több százmillió eurót takarít meg. A kapcsolat lehetővé tette Oroszország számára, hogy megtartsa az ukrán határ mentén húzódó stratégiai sáv ellenőrzését, ahol az agresszor ország csapatai állomásoznak.

Moldova az elmúlt években, Maia Sandu Európa-barát elnök vezetése alatt egyre inkább az unió felé fordult. Brüsszel több millió eurót ajánlott fel az Európa egyik legszegényebb államának számító ország uniós tagságra való felkészítésére.

„Moldova már nem függ Dnyeszteren túli területektől” – mondta Mihai Popsoi moldovai külügyminiszter. „Ami a gázt illeti, a nemzetközi piacon vásárolunk. Most erős ösztönzést érzünk annak kapcsán, hogy békésen visszaintegráljuk az országot” – tette hozzá.

A Dnyeszteren túli terület az évek során kiépítette saját fegyveres erőit, közszolgáltatásait és nyugdíjrendszerét; mindezt úgy finanszírozta, hogy olcsó orosz energiát adott el Moldovának.

Brüsszel az elmúlt években több tízmillió eurót küldött Moldovának az infrastruktúra kiépítésére és az európai energiahálózatokhoz való kapcsolódásának megerősítésére. Ez azt jelenti, hogy Moldovának többé nem kell gázt vásárolnia Dnyeszteren túli területről, ami bajba sodorhatja a szeparatista államot.

A moldovai vezetők ugyanakkor tisztában vannak azzal, hogy Transznisztria gazdasági motorjának tönkretétele a helyi polgároknak is árt – éppen azoknak, akiket vissza akar integrálni a moldovai társadalomba. 300 ezer emberről van szó, akiknek alapvető szolgáltatásokat kell biztosítani. Az is kérdéses, hogy Moldova csatlakozhat-e az EU-hoz, miközben aktív szeparatista konfliktushelyzet van, és orosz csapatok állomásoznak a területén.

Az erőfeszítésekért cserébe az ország tavaly megkapta az EU-tagjelölti státuszt, és jelenleg is folynak a tárgyalások az euróövezethez való csatlakozásról.

(trend)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?