Az EU és Szlovákia közötti, 1995. február 1-jétől hatályos Társulási Szerződés alkotja a Szlovákia és az EU közötti sokrétű együttműködés alapját. A szerződés 81. cikkelye a környezetvédelem terén tervezett együttműködést részletezi.
Mit hoz az uniós csatlakozás a környezetvédelem teén?
Az EU-ba való belépéshez Szlovákia környezetvédelmi jogszabályozását összhangba kell hozni az EU jogszabályaival.
A Szlovákia felkészültségét taglaló dokumentum 1999-ben leszögezte, hogy Szlovákiának a belépésig módosításokat kell végeznie környezetvédelmi jogszabályozásában olyan területeken, mint a természetvédelem, vízminőség, zajártalom, hulladékgazdálkodás, levegőminőség, nukleáris biztonság, vegyi anyagok és genetikailag módosított élőlények, az ipari hulladékok, rizikócsökkentés és a horizontális jogszabályozás. 1999-ig ezen a területen kevés eredmény született. Az utóbbi hónapokban viszont felgyorsult az ún. „eurotörvények” elfogadása, illetve a már meglévő környezetvédelmi törvények módosítása az európai irányelveket figyelembe véve. A jogszabályok többségét a szlovák környezetvédelmi minisztérium, míg az átfogóbb jogszabályokat (pl. a zajártalom, vegyi anyagok, stb.) az illetékes minisztériumok (gazdasági minisztérium, egészségügyi minisztérium, földművelésügyi minisztérium) szakemberei készítették. A Szlovákia felkészültségéről szóló legújabb beszámoló tartalmazza a 2001 szeptembere és 2002 májusa között elfogadott jogszabályok áttekintését. Az EU szeretné, ha még 2003 folyamán megtörténne a teljes jogharmonizáció a környezetvédelem terén Szlovákiában. ĺgy Szlovákia időt nyerhet a hatékony megvalósításhoz. Ehhez szükséges a megfelelő ügyigazgatás kialakítása, amely szintén Szlovákia gyenge oldala.
A szlovák környezetvédelmijog-harmonizáció legfontosabb törvényei:
A parlament 151/2002-es számú törvénye a genetikai technológiák és a genetikailag módosított élőlényekről, valamint az ehhez kapcsolódó 252/2002-es hirdetmény
A parlament 261/2002-es törvénye a veszélyes ipari katasztrófák megelőzéséről
A parlament 184/2002-es új törvénye a vizekről – az európai keretirányelvvel kompatibilis
A parlament 237/2002-es törvénye a szabadon élő, veszélyeztetett állat- és növényfajokkal való kereskedelemről
A parlament 415/2002-es törvénye a környezetkímélő mezőgazdaságról és a bioélelmiszerekről
A parlament 211/2000-es törvénye az információkhoz való szabad hozzáférésről
A parlament 223/2001-es törvénye a hulladékokról
A parlament 478/2002-es törvénye a levegővédelemről, amely módosítja a levegő szennyezéséért fizetett illetékeket szabályozó 401/1998-as törvényt
A parlament 469/2002-es törvénye a környezetkímélő módon előállított termékek különleges megjelöléséről
A parlament 468/2002-es törvénye a környezetvédelmi szempontokat figyelembe vevő irányításról és llenőrzésről
A szlovák környezetvédelmi minisztérium 509/2002-es rendelete, mellyel változik és bővül minisztérium 283/2001-es rendelete a hulladékokról szóló törvény néhány rendelkezésének végrehajtásáról
A kormány 2000 decemberében hagyta jóvá Szlovákia környezetvédelmi tárgyalási pozícióját, 2001-ben azonban módosította azt. Mivel az EU-hoz történő csatlakozás napján az uniós irányelveknek és normáknak kell érvényesülniük, az újonnan épülő szennyező forrásoknak összhangban kell lenniük a EU normáival és irányelveivel. Annak érdekében, hogy a már meglevő, nehezebben átalakuló szennyező források alkalmazkodni tudjanak a szigorúbb környezetvédelmi normákhoz, Szlovákia 7 területen kért ún. átmeneti időszakot az EU-tól. Ezek: a benzin tárolása és szállítása, a városi szennyvizek tisztítása, bizonyos veszélyes szennyezőanyagok vízbe való kibocsátásának csökkentése, az integrált szennyezés-megelőzési felügyelet, a nagy kapacitású hulladékégetők által kibocsátott emissziók csökkentése, a veszélyes hulladék égetése, valamint a csomagolóanyagok (konkrétan a fémek) újrafeldolgozása.
A környezetvédelmi fejezetet 2001 decemberében előzetesen lezárták. Ennek ellenére a csatlakozási tárgyalások egy problematikus részét képezi. Ennek oka elsősorban a hiányzó környezetvédelmi infrastruktúra és az anyagi eszközök hiánya az ilyen célú beruházásokhoz. Az EU által nyújtott előcsatlakozási támogatást Szlovákia nem képes kellőképpen kihasználni, részben a hiányzó szaktudás, másfelől az uniós procedúrák gyér ismerete miatt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.