<p>Mintegy negyvenezer család - körülbelül százezer ember - keresett menedéket Afganisztán keleti részén, amióta a pakisztáni hadsereg néhány héttel ezelőtt átfogó offenzívát indított a tálib felkelők ellen a két ország közötti határ másik oldalán - közölték szerdán hivatalos források.</p>
Mintegy százezren menekültek Afganisztánba
"Akár 30 ezer, otthona elhagyására kényszerült család menekülhetett a pakisztáni katonai műveletek elől Hoszt tartományba és telepedhetett le a Garbaz körzetben található Gulán táborban" - tudatta a kelet-afganisztáni tartomány kormányzatának szóvivője a Hszinua kínai hírügynökséggel.
Az illetékes nem közölt pontos adatokat, azt azonban elmondta, hogy értesülései szerint mintegy hetvenezer pakisztáni menekült él a térségben. A szintén az ország keleti részében fekvő Paktika tartomány kormányzatának egyik tisztségviselője eközben arról számolt be, hogy a tartomány területén nagyjából tízezer család, azaz mintegy harmincezer ember telepedett le az offenzíva kezdete óta.
A kabuli kormány, az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) és más humanitárius szervezetek is segélyszállítmányokkal látják el a menedékkérőket, a menekültáradat még nem állt meg, számuk így tovább emelkedhet.
Pakisztán június 15-én jelentette be, hogy a légierő, valamint tüzérségi, páncélos és szárazföldi csapatok segítségével átfogó offenzívát indít a tálibok és az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet harcosai ellen a lázadók első számú rejtekhelyének számító, törzsek uralta északnyugati térségben.
Navaz Sarif pakisztáni miniszterelnök sokáig kitartott amellett, hogy Iszlámábád tárgyalás útján rendezze a tálib felkelők és a kormány viszonyát. Szakértők úgy vélik, a jelenlegi stratégiaváltás a hadsereg vezetőinek győzelmét jelzi a kormányfő felett. Észak-Vazirisztán területén gyakorlatilag nem érvényesül a pakisztáni kormányzat befolyása, és az Afganisztánnal határos térség az ország legveszélyesebb terroristáinak nyújt menedéket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.