Jeruzsálem/Rámalláh/Damaszkusz. Izrael mindenképpen megvédi polgárait, s ennek érdekében bárhol, bármilyen eszközökkel lecsap az ellenségre – mondta tegnap Ariel Saron kormányfő. Letette tegnap az esküt a Jasszer Arafat elnök által kinevezett palesztin kormány.
Mindenütt lehet célpont
Bassár el-Aszad szíriai elnök szerint Izrael háborúba akarja sodorni Szíriát. Aszad tegnapi nyilatkozatában először reagált az országa területét ért izraeli támadásra. Az al-Haját című arab újságban megjelent interjújában azt is hangoztatta, hogy Izrael az egész térséget bele akarja rángatni a háborúba. Szerinte az izraeli csapás után Szíria szerepe fel fog értékelődni a közel-keleti térségben, ahelyett, hogy – mint Izrael szeretné – csökkenne.
Ehud Olmert izraeli miniszterelnök-helyettes tegnapi rádiónyilatkozatában figyelmeztette Szíriát, hogy további támadások érhetik, ha nem szereli le a Damaszkuszban működő szélsőséges csoportokat. Mint elmondta, az izraeli biztonsági kabinet már augusztus 19-én, a Hamász által elkövetett, 23 halálos áldozattal járó robbantásos merénylete után határozott arról, hogy csapást mér az Iszlám Dzsihád Damaszkusz közelében lévő kiképzőbázisára. A légicsapást akkor hadműveleti okokból elhalasztották. A szíriai palesztin célpont elleni támadást a Haifában szombaton végrehajtott és 20 halottat követelő öngyilkos merénylet után hagyták jóvá az izraeli kormány tagjai. „Izrael számára nincsenek korlátok a célpontokat illetően, ha azok a terrorizmushoz kötődnek” – idézte Olmert szavait az AP. Raanan Giszin, Saron tanácsadója leszögezte, hogy Szíria választhat: vagy eltávolítja, leszereli a terrorista szervezeteket, vagy viselnie kell e damaszkuszi csoportok tevékenységének következményeit.
Letette tegnap az esküt a Jasszer Arafat által kinevezett 8 tagú palesztin kormány. Korei kijelentette: az új kormány körülbelül egy hónapig működhet ebben a formában, utána beiktatását kell kérnie a palesztin parlamenttől. Korei egyébként megerősítette: elsődleges céljai közé tartozik a tűzszünet megkötése Izraellel. Azt is hangsúlyozta: minden eddiginél komolyabb párbeszédre törekszik a palesztin csoportokkal, hogy közös álláspontot alakítsanak ki a válság leküzdésére. Hozzátette: nem alkalmaz erőt a palesztinok ellen.
Harmincegy palesztint vett őrizetbe az izraeli hadsereg tegnap Ciszjordánia északi részén, Dzsenín térségében végrehajtott akciója során. Az izraeli hadsereg szóvivője elmondta, hogy a palesztinokat Dzsenínben és egy annak közelében lévő faluban fogták el, s azzal gyanúsítják őket, hogy az Iszlám Dzsihád nevű szélsőséges palesztin szervezet tagjai. Az Iszlám Dzsihád vállalta magára a szombati haifai merényletet. (MTI, TASR)
Nem kell háborútól tartani
Párizs. Antoine Sfeir neves francia Közel-Kelet-szakértő úgy véli, a háború elkerülhető, amíg az izraeli légierő nem szíriai állásokat, csak a főváros határában létesített palesztin kiképzőtáborokat bombázza. Feltételezhető egyúttal, hogy Izrael révén az USA is üzent Damaszkusznak: ajánlatos, hogy megszigorítsa ellenőrzését Irakkal szomszédos határain, amelyeken keresztül Amerika-ellenes elemek szivárognak be az országba. Azért sem kell tartani háború kirobbanásától a puskaporos hangulatú közel-keleti régióban, mert szerinte Szíria ez idő szerint sem politikai, sem katonai eszközökkel nem képes reagálni. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.