Mindenki igent mondott

A lettországi népszavazással szombaton az utolsó EU-tagjelölt is igent mondott a csatlakozásra. Kilenc országban tartottak népszavazást a jövő májusi uniós csatlakozásról, a tizedik jelölt Ciprus nevében pedig a törvényhozás döntött.

A lettországi népszavazással szombaton az utolsó EU-tagjelölt is igent mondott a csatlakozásra. Kilenc országban tartottak népszavazást a jövő májusi uniós csatlakozásról, a tizedik jelölt Ciprus nevében pedig a törvényhozás döntött. A legalacsonyabb részvétel Magyarországon volt, csak itt fordult elő, hogy a választók fele sem szavazott. A legszorosabb eredmény Máltán született, a többi országban meggyőző fölényt szereztek az EU-pártiak.

Lettországban tartották az EU-csatlakozásról szóló utolsó népszavazást. A tavaly decemberi koppenhágai EU-döntés értelmében 2004 május elsejétől tíz új tagja lesz az Európai Uniónak. A csatlakozó országok közül kilencben népszavazást tartottak a belépésről. Az egyetlen kivétel Ciprus volt, ahol a parlament döntése is elegendő volt. Bár a közvélemény-kutatások alapján sok politikus aggódott, hogy a balti államokban vagy Máltán nemet mond a többség, mindenütt az igenek győztek. Az áprilisi magyarországi népszavazás érdekelte legkevésbé a választókat. Ez az egyetlen ország a kilencből, ahol a választásra jogosultak fele sem ment el szavazni. Magyarországon azonban a legtöbb országtól eltérően nem kellett 50 százalékos részvétel a választás érvényességéhez, így itt is sikeres volt a referendum. Alacsony volt a részvétel a környező államokban is: Szlovákiában 52 százalék, Csehországban 55 százalék, Lengyelországban pedig közel 59 százalék. Ezzel a közép-európai csatlakozók a sereghajtók a részvételi listán.

A legtöbben Máltán mentek el szavazni (90 százalék), ahol 1996-ban a kormány már egyszer visszavonta belépési kérelmét. A legszorosabb eredmény is Máltán született: a szavazatok 53 százaléka mondott csak igent az Európai Unióra.

A szavazók legnagyobb aránya Szlovákiában mondott igent: itt majdnem 94 százalékkal győztek az igenek. 90 százalék fölötti volt még az igenek aránya Litvániában is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?