Berlin. Történelminek beharangozott beszédében a német parlament alsóházában tegnap az amerikai elnök – értékelések szerint – nem mondott semmi váratlant. Európa és Amerika sorsközösségére hivatkozva Bush együttes nemzetközi fellépést sürgetett a terrorizmus ellen.
Minden európai ország csatlakozhat a NATO-hoz
Szerdán este több tízezren tüntettek Berlinben Bush ellen. A zavargásokban 58 személyt tartóztattak le és negyvennégyen megsebesültek, köztük több rendőr is. A tegnapra tervezett nagy tüntetések elmaradtak. Reuters-felvételBerlin. Történelminek beharangozott beszédében a német parlament alsóházában tegnap az amerikai elnök – értékelések szerint – nem mondott semmi váratlant. Európa és Amerika sorsközösségére hivatkozva Bush együttes nemzetközi fellépést sürgetett a terrorizmus ellen. Elutasította az unilateralizmus gondolatát, és egyúttal hitet tett a NATO kapujának szélesre tárása mellett. Bush bejelentette, hogy moszkvai útjával véget ér a hidegháború korszaka, Oroszország az USA-Európa tengely része, a terrorizmus elleni nemzetközi harc fontos résztvevője lett.
Nagy érdeklődéssel várt és több alkalommal tapssal félbeszakított beszédében az amerikai elnök elismerte a fejlődő országok némelyikének drámai nyomorát. Ebből kiindulva kilátásba helyezte: az amerikai kormány a következő törvényhozási időszakokban 50 százalékkal emelni kívánja a szegény országoknak nyújtott fejlesztési segélyeket.
Bush szavai szerint minden európai ország csatlakozhat az atlanti szövetséghez, Oroszország pedig a különleges kapcsolat révén végre tagjává válhat az európai családnak. A beszéd közben a reformkommunista (PDS) frakció három tagja tiltakozásként transzparenst emelt a magasba, amelyen ez állt: Bush úr és Schröder úr, hagyják abba a háborúkat! A három képviselőt kivezették a teremből, a Zöldek frakciójából pedig a balszárny hangadójának tekintett Christian Ströbele magától hagyta el az üléstermet.
A beszédet megelőző sajtóértekezleten Gerhard Schröder spekulációnak nevezte az Irak elleni támadást tervét és kiállt az iraki diktátorral szembeni nemzetközi politikai nyomás növelése mellett. A kancellár arra a kérdésre, vajon a Washingtonnal vállalt „korlátlan szolidaritás” érvényes-e egy Irak ellen indított amerikai támadás esetén is, a kancellár hangsúlyozta: egyelőre nincsenek konkrét tervek Irak megtámadására. „Hogy Németország mit fog cselekedni, ha elkészülnek a tervek, azt akkor fogjuk meghatározni, ha majd csakugyan az asztalon lesznek. Minden egyéb csak találgatás” – jelentette ki Schröder. Fontosnak nevezte, hogy a nemzetközi terrorizmus elleni harcban fennmaradjon a terrorellenes koalíció. „Mindannyian erősen érdekeltek vagyunk abban, hogy világossá tegyük: Szaddám Huszein diktátorként kormányoz, alkalmasint tömegpusztító fegyverekkel is rendelkezik, márpedig utóbbiak az ő kezében hallatlanul veszélyesek lehetnek.”
Az első német kommentárok szerint az amerikai elnök demonstratív lépést tett Európa felé, amikor arról beszélt, hogy Washington figyelembe veszi Európa véleményét és szüksége van az együttműködésre az öreg kontinenssel.
A német parlamentben elhangzott beszédet követően George Bush a repülőtérre hajtatott, ahonnan Moszkvába indult, különgépe este érkezett meg az orosz fővárosba. A republikánus adminisztráció hivatalba lépése óta a mostani Putyin és Bush ötödik személyes eszmecseréje. A tervek szerint ma írják alá a hadászati támadó fegyverek korlátozásáról szóló orosz–amerikai szerződést. A Putyin házaspárt tavaly Bushék texasi farmjukon látták vendégül. Viszonzásul Putyin és Ljudmilla asszony most az orosz elnök korábbi lakóhelyére, Szentpétervárra kalauzolja az amerikai elnöki párt. (m, n, t)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.