A Moszkvába menekült Bassár el-Aszad szíriai elnök Oroszországban is luxuskörülmények között folytathatja életét. Az amerikai külügyminisztérium becslése szerint az Aszad család vagyona elérheti a 2 milliárd dollárt, amit különböző offshore cégekben és ingatlanportfóliókban rejtenek el.
Milliárdokat halmozott fel a luxusból luxusba menekült szír elnök
Bassár el-Asszad palotájának a garázsában többek között Ferrarik, Lamborghinik, Rolls-Royce autók lapultak, amikor jöttek a lázadók. Négy egyforma fekete Toyota FJ Cruiser parkolt egymás mellett, ezek darabja újonnan jelenleg 70 ezer euró. Bassár el-Aszadnak volt egy Lamborghini LM002-ese is, ez egy V12-es motorral hajtott terepjáró, ilyenből 1988-ban mindössze 328-at gyártottak. Láthatóvá vált két Ferrarija, egy F50-es és egy F430, de volt a garázsban Lamborghini Diablo, Aston Martin, Mercedes-Benz SLS AMG és egy Rolls-Royce Phantom is.
20 moszkvai luxuslakás
Az elmúlt években az elnöki család legalább 20 moszkvai luxuslakást vásárolt, több mint 30 millió font értékben. Ezek többsége a City of Capitals nevű felhőkarcoló-komplexumban található, amely Moszkva üzleti negyedében áll. Aszad felesége, a londoni születésű Aszma al-Aszad korábban hozzászokott a fényűző életmódhoz. Egy 2012-es kiszivárgott levelezés szerint 350 ezer dollárt költött palotájuk berendezésére és 7000 dolláros, kristályokkal díszített cipőket vásárolt.
Aszad unokatestvére, Rami Makhlouf Szíria leggazdagabb embere lett, aki karrierje csúcsán a szíriai gazdaság 60 százalékát irányította, főként az ország fő mobiltelefon-szolgáltatója, a Syriatel feletti ellenőrzésének köszönhetően. Makhlouf vagyona, amelyet valahol 5 és 10 milliárd dollár közötti összegre becsülnek, kulcsfontosságú volt az Aszad család fenntartásában – bár végül összeveszett az elnökkel, és vagyona jelentős részéről le kellett mondania.
Az Aszad-klán vagyonára vonatkozó egyetlen konkrét információ 2020-ban került nyilvánosságra, amikor egy francia bíróság pénzmosással vádolta meg a volt elnök nagybátyját, Rifaat al-Aszadot. A négyéves börtönbüntetéssel végződő per során kiderült, hogy Rifaatnak két hatalmas háza volt Párizsban, az egyik háromezer négyzetméteres, emellett egy ménesbirtok, egy kastély és több mint 500 ingatlan Spanyolországban.
Szemorvosból diktátor
Aszad 1965-ben született Damaszkuszban, és eredetileg nem politikai pályára készült. Orvosi tanulmányait a Damaszkuszi Egyetemen végezte, majd Londonban folytatta szemészeti képzését. Miután azonban bátyja, Bassel az 1990-es években meghalt autóbalesetben, Bassár el-Aszad visszatért Szíriába, ahol katonai kiképzésben részesült, majd apja, az országot 1970 és 2000 között vaskézzel irányító Hafez al-Aszad halála után 2000-ben átvette az ország vezetését, ahol 2011-ben polgárháború robbant ki, ami óriási menekülthullámot indított el.
Az Aszad család 54 éves uralma alatt a szíriai gazdaság stagnált, majd teljesen összeomlott, alig a harmadára zsugorodott, miközben az ország elnöke 600 ezer ember életét áldozta fel azért, hogy megmaradjon a hatalomban. (atv, Tlx, Npsz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.