A nyugdíjrendszer három pilléren nyugszik, a jövő nyugdíjasának ezért akár három részből is állhat majd a nyugdíja: az első pillér a felosztó-kirovó rendszerű szociális biztosítás, a 2. a magánnyugdíjpénztáron alapuló nyugdíjspórolás, a 3. pedig az önkéntes nyugdíjbiztosítás. A 3.
Mi alkotja a nyugdíjrendszer 3 pillérét?
A nyugdíjrendszer három pilléren nyugszik, a jövő nyugdíjasának ezért akár három részből is állhat majd a nyugdíja: az első pillér a felosztó-kirovó rendszerű szociális biztosítás, a 2. a magánnyugdíjpénztáron alapuló nyugdíjspórolás, a 3. pedig az önkéntes nyugdíjbiztosítás. A 3. pillér önkéntes, az adórendszer azonban lehetővé teszi, hogy évi 12 ezer korona járulékot leszámítsunk az adóalapból. Az első két pillér kötelező, de nem mindenkinek azonos módon. Az emberek többsége dönthet arról, hogy marad kizárólag az első pillérben, vagy megosztja öregségi nyugdíjjárulékát, és bekapcsolódik a nyugdíjspóroláson alapuló második pillérbe is. Ez utóbbi esetben az öregségi nyugdíjjárulék fele, azaz a kivetési alap 9%-a a magánnyugdíjpénztárban vezetett számlára kerül. A döntést 2006. június 30-ig kell meghozni, aki addig nem köt szerződést valamelyik nyugdíjpénztárral, az marad az egypilléres rendszerben. Kivételt képeznek a pályakezdők, akik még sohasem rendelkezetek társadalombiztosítással, ők automatikusan a kétpilléres nyugdíjrendszerbe kapcsolódnak be. A választás az egy, illetve kétpilléres rendszer között egy életre szól, később nem lehet módosítani. A kétpilléres rendszert választóknak jogukban áll másik nyugdíjpénztárt választani maguknak. A választott rendszer határozza meg a nyugdíj összetételét: az egypilléres rendszerben a nyugdíjat csak a Szociális Biztosító folyósítja, a kétpilléres rendszerben a járadék két részből áll: egy részét a Szociális Biztosító folyósítja, a másik részét a megtakarított pénzen vett életjáradék teszi ki. Az önkéntes, harmadik pillér adja majd a járadék harmadik részét.
Válaszolt JUDr. Igor Hvojník, a VÚB Generali Magánnyugdíjpénztár szakértője
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.