<p>Németország további segítségét ígérte Görögországnak és Olaszországnak a menekültválságban Angela Merkel német kancellár szombaton a leginkább érintett országok kormányfőinek részvételével Bécsben szombaton rendezett migrációs csúcstalálkozón.</p>
Merkel segítséget ígért Görögországnak és Olaszországnak
Angela Merkel a tanácskozás végeztével hangsúlyozta, hogy az elmúlt egy évben jelentős előrelépés történt az illegális bevándorlás elleni harcban.
"Az kell legyen a célunk, hogy megállítsuk az illegális bevándorlást, amilyen széles körben lehetséges" - hangoztatta.
Görögországnak és Olaszországnak további segítséget ígérve kijelentette, hogy Németország ezekből az országokból több száz migránst fog havonta átvenni.
A német kormányfő közölte: fokozni kell a menekültstátusra nem jogosultak visszaküldését, és ennek érdekében erről meg kell állapodni Észak-Afrika államaival, Pakisztánnal és Afganisztánnal is.
"Az illegalitás ellen akarunk fellépni, a legalitás javára" - húzta alá a német kancellár.
A balkáni migrációs útvonalról tartott bécsi csúcstalálkozóra az osztrák kancellár német kollégáján kívül meghívta még a görög, a szlovén, a horvát, a szerb, az albán, a bolgár, a macedón és a magyar miniszterelnököt, valamint a román belügyminisztert is. Az útvonal gyakorlatilag március óta zárva van. Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a bécsi megbeszéléseket megelőzően kijelentette: mindent meg kell tenni, hogy ez örökre így is maradjon.
Alekszisz Ciprasz görög kormányfő nagyobb szolidaritásra szólított fel a csúcstalálkozót követően.
"Elfogadhatatlan, hogy az egész teher arra az országra háruljon, ahová a menedékkérők elsőként belépnek az Európai Unióban" - szögezte le a görög miniszterelnök, a menekültek szétosztásának felgyorsítását sürgetve. Görögországból eddig valamivel több mint négyezer menekültet helyeztek át más uniós tagállamokba. Ciprasz azt is aláhúzta, hogy fel kell gyorsítani a menekültstátusra nem jogosultak visszaküldését Törökországba.
A görög miniszterelnök amellett is állást foglalt, hogy az Európai Uniónak teljesíteni kell a Törökországgal szemben vállalt kötelezettségeket, vagyis el kellene törölni a török állampolgárokkal szembeni vízumkényszert.
Az EU és Törökország márciusban állapodott meg arról, hogy mindkét fél felgyorsítja a vízumkényszer eltörléséhez szükséges intézkedéseket, de Ankara nem hajlandó módosítani a török terrorellenes törvényen, ami ennek feltétele lenne.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.