<p>Nehéz napot hoztak a német Kereszténydemokrata Uniónak (CDU) a vasárnapi tartományi választások, amelyeknek az eredményét ugyan nagyban meghatározta az európai menekültválság megoldatlansága, de ez nem jelenti azt, hogy irányváltásra volna szükség a válságkezelésben - mondta hétfőn Berlinben Angela Merkel német kancellár, a CDU elnöke. Horst Seehofer bajor miniszterelnök, a testvérpárt Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke szerint a választások földrengést okoztak a német politikában, és arra figyelmezetnek, hogy fordulatra van szükség a menekültpolitikában.</p>
Merkel: nincs szükség irányváltásra a menekültválság kezelésében
Angela Merkel berlini tájékoztatóján kiemelte: a CDU vezetőségében egyetértés van abban, hogy továbbra is a menekültválság fenntartható és valamennyi európai uniós tagországnak megfelelő megoldására kell törekedni.
Németország ugyan "profitál" a balkáni migrációs útvonal lezárásból, de az nem tartós megoldás, és nem járul hozzá a schengeni övezet egységének megtartásához - mondta. Azt kell elérni, hogy ne Macedónia védje a görög határt, hanem Görögország védje a macedón határt és uniós külső határát is - hangsúlyozta.
Vasárnap sok szavazó döntését meghatározta az az érzés, hogy "még nincs kielégítő megoldás" a menekültválságra. Meghatározó volt az aggodalom is egy "másik vallástól, az iszlámtól", és a bizonytalanság, amely a társadalmi és gazdasági változások mélységéből és gyorsaságából adódik - fejtette ki Angela Merkel.
Az Alternatíva Németországnak (AfD) választási sikeréről szólva elmondta, hogy pártja elhatárolódik az AfD-től, vitába száll vele, és megerősödését nem tartja a CDU létét fenyegető veszélynek. A CDU feladata nem "elméleti viták folytatása, hanem a problémák megoldása", ezért kell tovább dolgozni a menekültválság rendezésén is - hangsúlyozta Angela Merkel. Nemmel válaszolt arra a kérdésre, hogy kér-e bizalmi szavazást maga ellen a parlamentben (Bundestag).
Horst Seehofer müncheni tájékoztatóján hangsúlyozta: az AfD előretörése a CDU/CSU létét fenyegeti, és a tartományi választásokon kibontakozott folyamatok oda vezethetnek, hogy a 2017-es parlamenti (Bundestag-) választás után nem lehet majd nagykoalíciót kötni.
Hangoztatta: már tavaly szeptemberben megjósolta, hogy súlyos gondok lehetnek a menekültek beáramlásából, és fél év elteltével egy szavát sem kell visszavonnia. A veszély tovább fokozódott, előfordulhat, hogy a "mélyrepülésből zuhanórepülés lesz, majd a becsapódás következik" - mondta.
Az AfD-vel szemben csak a menekültpolitika alapvető módosításával lehet sikerrel fellépni, és csak ez lehet a válasz a CDU "gigantikus bukására" is - tette hozzá. Kiemelte, hogy a CSU továbbra is minden erejét megfeszítve igyekszik irányváltásra késztetni a berlini vezetést.
Az AfD vezetői berlini tájékoztatójukon kiemelték, hogy ellenzéki szerepre készülnek, és megkezdik a felkészülést a 2017-es Bundestag-választásra.
Vasárnap a 16 német tartomány közül háromban rendeztek helyi törvényhozási választásokat. Az első helyen a távozó kormányok nagyobbik pártja végzett, de koalíciós társuk rendre gyengén szerepelt, ezért együtt elvesztették többségüket. Mindenhol bekerült a Landtagba az AfD, amellyel egyik párt sem kíván együttműködni. A választási részvétel mindhárom tartományban nagymértékben emelkedett, választási szakértők szerint ez annak tulajdonítható, hogy az AfD jelentős számban mozgósított embereket a nem szavazók közül, vagyis abból a rétegből, amelynek tagjai eddig nem vettek részt Landtag-választásokon. A tartományi parlamenti választások történetében most először fordul elő, hogy a két néppárt - a CDU és a szociáldemokrata párt (SPD) - nem tudna többségi támogatással rendelkező úgynevezett nagykoalíciós kormányt alakítani.
Baden-Württembergben a Zöldek nyertek, a CDU ellenzékből indulva a második helyen végzett, így most először nem ez a legnagyobb párt a tartományban. Egy nagykoalíciónak nem lenne többsége a stuttgarti Landtagban, mert az SPD - a Zöldek eddigi koalíciós társa - a CDU-nál is rosszabbul szerepelt, a negyedik helyre esett vissza, a liberális FDP és az AfD is megelőzte.
A tartományban az SPD gyengülése miatt új kormányt kell alakítani, Zöldek-CDU, vagy Zöldek-SPD-FDP koalíció alakulhat, miután az SPD hétfőn elvetette a CDU-SPD-FDP variációt.
Rajna-vidék-Pfalzban az SPD nyert, a CDU ellenzékből indulva a második helyen végzett. A harmadik az AfD, a negyedik az FDP, amely öt év után visszajutott a mainzi Landtagba. A Zöldek - az SPD eddigi koalíciós partnere - visszaestek az ötödik helyre, így ebben a tartományban is új kormányt kell alakítani. A nagykoalíció matematikailag lehetséges, de az SPD csak végső megoldásként döntene mellette, egyelőre a Zöldekkel és az FDP-vel kíván tárgyalni a kormányalakításról.
Szász-Anhaltban a CDU kapta a legtöbb szavazatot, koalíciós partnere, az SPD azonban visszaesett a negyedik helyre, így ott is új kormányt kell alakítani. A CDU az SPD-vel és egy egyelőre meg nem nevezett harmadik párttal kíván koalícióra lépni. Ez a harmadik helyezett Baloldal vagy a magdeburgi Landtagban a legkisebb - sorrendben ötödik - frakcióval rendelkező Zöldek lehetnek. A második helyen, eddigi legnagyobb sikerét aratva az AfD végzett. Nagykoalíció az SPD visszaesése miatt Szász-Anhaltban sem lehet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.