Merkel: ki kell tartani az egységes piac és a mozgásszabadság összekapcsolása mellett

Berlin |

<p>Határozottan ki kell tartani amellett, hogy az Egyesült Királyság uniós tagságának megszűnése után csak akkor férhet hozzá az egységes piachoz, ha lehetővé teszi a munkaerő szabad mozgását - jelentette ki Angela Merkel német kancellár csütörtökön Berlinben egy üzleti rendezvényen.</p>

"Ha nem ragaszkodunk ahhoz, hogy csak akkor lehetséges a teljes hozzáférés a belső piachoz, ha maradéktalanul érvényesül a munkaerő szabad áramlása, akkor Európában mindenki azt fog csinálni, amit csak akar" - fogalmazott a német kormányfő.

Angela Merkel arra az álláspontra helyezkedett, hogy a tárgyalás nem lesz könnyű, és le kell fektetni, hogy a két fél milyen mértékben fér hozzá egymás piacához.

A kancellár a német iparvállalatok szövetségének (BDI) éves konferenciáján (Tag der deutschen Industrie) az EU jövőjéről szólva kiemelte, hogy nem "nagyszabású szerződésmódosításra" vagy hatáskörök átrendezésére van szükség a közösségbe vetett bizalom erősítéséhez, hanem elsősorban a döntéshozatal felgyorsítására, és arra, hogy mindenki betartsa a közös megállapodásokat.

A német gazdaság helyzetét elemezve rámutatott, hogy a hazai össztermék (GDP) tavaly 30 százalékkal meghaladta a 2005-ös szintet, annak ellenére, hogy időközben lezajlott egy világméretű pénzügyi válság, a foglalkoztatottak száma pedig elérte a 43 milliót a 82 millió lakosú országban, ami azt mutatja, hogy Németország jó úton indult el. Az eredmények lehetőséget adnak egy kisebb - a 2017-2018-as időszakban 6 milliárd eurót kitevő - adócsökkentésre, és a fellendülés folytatódása esetén a következő - 2017 őszén kezdődő - törvényhozási ciklusban további "mozgástér" nyílhat meg az adók csökkentésére.

Angela Merkel a német gazdaság és társadalom legnagyobb kihívásának a digitalizációt nevezte, hangsúlyozva, hogy "a következő öt, talán tíz évben dől el, hogy az ipar teljesítőképességét tekintve ott leszünk-e az élen, vagy pedig a digitalizáció következtében sok területen csak a meghosszabbított munkapad szerepe jut nekünk".

Aláhúzta, hogy "ez a csata teljes erővel zajlik" a világban.

A feladatokat sorolva kiemelte, hogy Németország az elektronikus, digitális közigazgatást tekintve "a legjobb esetben is csak a középmezőny végéhez" tartozik. Hozzátette, hogy az élet minden területére betörő digitalizáció miatt a téma valamennyi vetületére kitérő társadalmi vitát kell folytatni arról, hogy rövidesen az adatok jelentik majd a legfontosabb "nyersanyagot", és ennek a fejleménynek igen széleskörű és mélyreható, például alkotmányjogi következményei lesznek.

A német kancellár megerősítette, hogy továbbra is támogatja az EU és az Egyesült Államok közötti, illetve az EU és Kanada közötti szabadkereskedelmi egyezmény (TTIP, CETA) ügyét. Mint mondta, mindkét megállapodás új minőséget képviselne a hasonló szerződések sorában, és a kereskedelem szabadságát akadályozó korlátok leépítésénél jóval többet, a szabad világ országainak szorosabb együttműködését jelentené.

Hangsúlyozta, hogy a TTIP-ről folytatott tárgyalásokat addig kell folytatni a Barack Obama elnök vezette amerikai kormánnyal, ameddig csak lehetséges. "Politikai jóakarattal sok mindent el lehet érni" - mondta Angela Merkel.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?