Mélyen gyászol az arab világ

Párizs/Rámalláh. Gyászol az egész arab világ. A Gázai övezetben és Ciszjordániában tegnap tízezrek özönlöttek az utcákra a spontán gyász jeleként. A zokogó palesztinok közül sokan géppisztolysorozatokat eresztettek a levegőbe, számos helyen gyújtogattak is. A palesztin televízió halotti imákat közvetített.

Arafat jelképpé váltReuters-felvétel „Részvétünket nyilvánítjuk a palesztin és az arab nép jelképpé vált vezetőjének halála miatt – mondta Száeb Erekát, az Izraellel való tárgyalások palesztin minisztere. – Jasszer Arafat halott, de a palesztin ügy élni fog. Folytatjuk Abu Ammar (Arafat mozgalmi neve) útját a szabadság, a függetlenség és egy olyan független palesztin állam felé, amelynek Kelet-Jeruzsálem lesz a fővárosa.”

Izraelt teszi felelőssé Jasszer Arafat halála miatt a Fatah fegyveres szervezete, az Al-Aksza Mártírjainak Brigádjai. A radikális palesztin szervezet felszólította harcosait, hogy mindenütt mérjenek csapást Izraelre. A Gázában kiadott közlemény szerint „Ariel Saron kormánya a felelős Arafat meggyilkolásáért a rámalláhi főhadiszállás elleni három évig tartó ostrommal”. Ugyancsak az Izrael elleni támadások folytatását ígérte a másik nagy szélsőséges palesztin csoport, a Hamász. „Nagy vezetőnk elvesztése erősíti elszántságunkat, hogy folytassuk a szent háborút és az ellenállást a cionista ellenséggel szemben a győzelemig és a felszabadulásig” – áll a Hamász közleményében. Háled Mesaal, a Hamász legfőbb politikai vezetője az al-Dzsazíra arab nyelvű hírtelevíziónak Bejrútból adott telefoninterjújában egyenesen annak a véleményének adott hangot, hogy Arafatot megmérgezték. Mesaal felhívta a figyelmet arra, hogy mindazok a körülmények, amelyek kísérték Arafat utolsó két hetét, valamint az állapotáról szóló orvosi jelentések erre utalnak. A Hamász-vezető emlékeztetett arra, hogy izraeli titkos-ügynökök őt is megpróbálták megmérgezni 1997-ben Jordániában, és állítása szerint csak azért élte túl a merényletet, mert az akkori jordániai uralkodó, Husszein király nyomására az izraeli hatóságok ellenmérget küldtek meggyógyítására. Mesaal szerint elképzelhető, hogy olyan méreggel ölték meg Arafatot, amelyet az orvosok nem tudnak kimutatni.

Mahmúd Abbász volt palesztin kormányfőt választották meg tegnap a Palesztinai Felszabadítási Szervezet (PFSZ) elnökévé, Faruk Kaddumit, a PFSZ politikai osztályának vezetőjét pedig a Fatah vezetőjének. Abbász 1969 óta a PFSZ főtitkára, a szervezet második embere volt Arafat mögött, az elnök betegsége óta ügyvezetőként tevékenykedett. Részese volt az 1993-as oslói izraeli–palesztin megállapodásoknak. Elemzők őt tartják a legesélyesebbnek arra, hogy Arafat örökébe lépjen a Palesztin Hatóság elnökeként. A jelenleg Tuniszban tartózkodó Kaddumi telefonon vett részt a PFSZ végrehajtó bizottságának szavazásán, amely egyhangúlag Abbász megválasztásáról döntött. Kaddumi, aki Arafat halálával automatikusan, szavazás nélkül lett a Fatah vezetője, egyike volt azoknak a palesztin vezetőknek, akik élesen ellenezték az oslói megállapodást, és a többséggel ellentétben 1994-ben nem követte a palesztin területekre hazatérő Arafatot, hanem Tuniszban maradt és a hírek szerint egyelőre nem is akar visszatérni.

A PFSZ végrehajtó bizottságának tanácskozásán egyúttal megerősítették tisztségében Ahmed Korei miniszterelnököt. A palesztin vezetők szerdai rámalláhi tanácskozásukon eldöntötték, hogy a Palesztin Hatóság ideiglenes elnöke 60 napig – az elnökválasztásig – Rauhi Fattúh parlamenti elnök lesz. A palesztin parlament ezt követően beiktatta Fattúhot tisztségébe.

A riadókészültségbe helyezett izraeli hadsereg tegnap hajnalban teljesen lezárta Ciszjordániát és a Gázai övezetet Arafat halálhírének bejelentése után, mivel merényletektől és zavargásoktól tartanak. Az intézkedés értelmében az izraeli munkavállalási engedéllyel rendelkező ciszjordániai palesztinok sem tartózkodhatnak az új rendelkezésig izraeli területen. A hadsereg megerősítette továbbá a ciszjordániai és gázai övezetbeli zsidó települések védelmét, felkészülve az esetleges palesztin támadásokra. (MTI, t, ú)

Színtelen bürokratának tartják

Rauhi Fattúh parlamenti elnököt, aki 60 napig lesz a Palesztin Hatóság elnöke, a palesztinok általában jellegtelen politikai mellékszereplőnek, színtelen bürokratának tartják. Egész politikai pályafutása alatt Arafat feltétlen híveként volt ismert. Az 55 éves Fattúh társa volt Arafatnak a száműzetésben, és vele tért vissza a palesztin területekre 1994-ben. Tagja lett az Arafat által alapított és vezetett Fatah szervezet Forradalmi Tanácsának. Egy ideig a Palesztin Hatóság mezőgazdasági minisztere volt Ahmed Korei kormányában. Önként adta fel e tisztét, hogy pályázhasson a parlamenti elnök posztjára, Arafat jelölése alapján. Megfigyelők utalnak rá: a kedvezőtlen körülmények ürügyül szolgálhatnak a Palesztin Hatóság egyes vezetőinek, például Mahmúd Abbásznak a választások halogatására. Azt remélhetik ugyanis, hogy a háttérből irányíthatják a hatalmi bázis nélküli, „könnyűsúlyú” elnököt, és elhalaszthatják az Arafat halála után várható nyílt hatalmi harc kirobbanását. (m)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?