Megoszlik a csehek véleménye a bársonyos forradalomról

Prága |

<p>Megoszlik a cseh lakosság véleménye a &quot;bársonyos forradalomról&quot;, az 1989-es csehszlovákiai rendszerváltásról.</p>

A Médea Research közvélemény-kutató intézetnek a Týden című társadalompolitikai hetilap számára készített országos felmérése szerint a megkérdezettek 84 százaléka tudta, hogy november 17-e azért ünnep Csehországban, mert akkor zajlott le a "kommunista ellenes forradalom" Csehszlovákiában.    A megkérdezettek legnagyobb csoportja, 43 százalék, azt mondta, hogy számára november 17-e ma egyszerű munkaszüneti napnak, szabadnapnak számít.     A 30 éven aluli fiatalok körében azonban csak 70 százalék tudta, miért államünnep november 17-e. A fiatalok egynegyede azt mondta, hogy a rendszerváltás azért volt fontos, hogy Csehország csatlakozhasson az euroatlanti szövetséghez. A fiatalok 20 százaléka szerint 1989 november 17-én "a kiválasztottak egy szűk csoportja szervezett puccsot hajtott végre, hogy meggazdagodjon".     Az 51 éven felüli megkérdezettek több mint 70 százaléka november 17-ét nem a bársonyos forradalom, hanem Jan Opletal, a fasiszták által 1939-ben Prágában meggyilkolt cseh egyetemista emlékének tekinti.    Az 1989 előtti és a mai életszínvonalat összehasonlító kérdésre a megkérdezettek háromötöde azt válaszolta, hogy ma jobb az élet, mint a rendszerváltás előtt volt.     A felmérésből az is kiderült, hogy a csehek legnagyobb része, 41 százalék, ma az Iszlám Államot tekinti a legnagyobb veszélynek. Oroszországot ma csak a lakosság 27 százaléka jelölte meg veszélyforrásként. A 30 éven aluli fiatalok körében azonban több mint ötven százalék Oroszországot tartja a legnagyobb veszélynek.      A felmérés eredményét a Týden című hetilap közölte e heti, legújabb kiadásában.    Csehországban november 17-e hivatalosan kettős ünnep: egyrészt megemlékezés Jan Opletalról, akit a cseh egyetemek bezárása elleni 1939 novemberi prágai tüntetések során lőttek agyon a nácik; másrészt megemlékezés az 1989-es prágai eseményekről, amikor a hivatalosan engedélyezett diáknagygyűlés az akkori rendszer elleni tüntetéssé változott, amelyet a rendőrség erővel oszlatott fel. Ez a "bársonyos forradalom" kezdete, melynek következtében a szocialista rendszer Csehszlovákiában is megbukott.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?