Megkérdőjelezik Csehország alkalmasságát

Prága |

<p>A francia uniós elnökség Csehország kárára történő meghosszabbítását mérlegelő elképzelések alaptalanok, jogilag és politikailag nem korrektek, ezért ezeket határozottan elutasítom - szögezte le Alexander Vondra, az európai ügyekért felelős cseh kormányfőhelyettes csütörtöki nyilatkozatában. Vondra azokra a cseh sajtóban is megjelent értesülésekre reagált, miszerint Brüsszelben egyre inkább terjed az az elképzelés, hogy meg kellene hosszabbítani Franciaország mandátumát az Európai Unió élén a cseh elnökség kárára.</p>

Nicolas Sarkozy francia államfő ugyanis eddig igen sikeresen kezeli a problémákat, és többen állítólag kétségbe vonják, hogy képesek lesznek-e erre az euroszkeptikus csehek, akik a jövő év első felében lesznek az unió élén.

Csehország teljes mértékben fel van készülve arra, hogy ezt az elnöki szerepet január elsejétől betöltse - állítja a cseh kormányfőhelyettes.

A Prága számára kellemetlen problémát Mirek Topolánek kormányfő is megszellőztette, amikor szerdán este a bizalmi szavazás után váratlanul szorosabb együttműködésre szólította fel az ellenzéket.

"Nem lenne jó megkockáztatni, hogy valaki esetleg elvegye a Cseh Köztársaságtól az uniós elnökséget. Együttműködést ajánlok (az ellenzéknek) nemcsak a szokásos témákban, de főleg a cseh elnökség témáiban" - jelentette ki a miniszterelnök. Újságírói kérdésre válaszolva Topolánek spekulációknak minősítette a francia és az osztrák lapokban megjelent eszmefuttatásokat.

"Míg az elnöki tisztség elvételére sem jogi, sem politikai alapon nincs lehetőség, reálisan Prágát az a veszély fenyegeti, hogy elnökségét mellékvágányra terelik" - mutatott rá csütörtökön a konzervatív Lidová Noviny című cseh napilap.

A tekintélyes újság úgy tudja: Nicolas Sarkozy, francia államfő nagy erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy az Európai Unión belül megerősítse az euróövezet államainak szerepét, mégpedig már a jövő évben. Csehország azonban eddig nem tagja az euróövezetnek. A Csehország háttérbe szorításáról szóló elképzelések mögött az a hipotézis áll, hogy különös tekintettel a nemzetközi pénzügyi válságra az Európai Uniónak erős vezetésre van szüksége, s nem egy olyan vezetőre, mint amilyen az euroszkeptikus és ingatag kormánnyal rendelkező Csehország.

"Az euróövezet a tagállamok nem hivatalos szövetsége. Tudom, hogy folyik a vita. Ha megállapodnak a szorosabb együttműködésben, akár francia elnökség alatt, azt mi nem tudjuk megakadályozni. Ez azonban nem lenne okos lépés, inkább megosztaná, semmint egyesítené az Európai Uniót" - vélte Vondra a Hospodárské Noviny című lapban, amely szintén terjedelmes írásban foglalkozik a témával.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?